EVROPSKA KOMISIJA POHVALILA NAŠU ZEMLJU: Srbija i dalje ispunjava sve uslove za bezvizni režim
Evropska komisija predstavila je danas najnoviji izveštaj o stanju bezviznog režima koji EU ima sa Srbijom
Evropska komisija predstavila je danas najnoviji izveštaj o stanju bezviznog režima koji EU ima sa Srbijom i drugim zemljama Zapadnog Balkana, kao i sa Gruzijom, Moldavijom i Ukrajinom.
POTPUNO BEZBEDNO: Evo kako najlakše da zaštite i vas i vaše mališane od komaraca
Srbija primila više od 650.000 prognanih: Tokom "Oluje" nastradalo 2.000 ljudi, a gde su srpske izbeglice danas?
LAZANSKI JE BIO MILJENIK ŽENA ALI JE VOLEO SAMO JEDNU: Imaju sina Aleksandra, o supruzi je retko govorio
U izveštaju se zaključuje da Srbija nastavlja da ispunjava uslove za bezvizni režim i napreduje u ispunjavanju prošlogodišnjih preporuka Komisije.
U 2020. godini, neregularni granični prelazi spoljnih granica EU od strane državljana Srbije opali su sa 28 odsto, na 21 posto, ali je broj srpskih državljana koji neregulisano borave u državama članicama povećan je za 23 posto - sa 16.775 osoba u 2020. u poređenju sa 13.635 u 2019. godini, navodi se u izveštaju Komisije u koji je Tanjug imao uvid.
Broj srpskih državljana kojima je odbijen ulazak u EU u 2020. godini iznosio je 7.315, u poređenju sa 8.300 iz 2019. godine.
EK konstatuje da je Srbija nastavila sa sprovođenjem akcija u oblasti borbe protiv organizovanog kriminala, uključujući trgovinu drogom i ljudima, borbu protiv terorizma, sprečavanje korupcije i pravosudnu saradnju u krivičnim stvarima.
- Države članice generalno izveštavaju o dobroj saradnji sa Srbijom u oblasti bezbednosti. Srbija je nastavila saradnju sa Europolom i Eurojustom i uključila se u zajedničke aktivnosti sa nekoliko država članica - stoji u tekstu izveštaja u koji je Tanjug imao uvid.
U svojim preporukama, Komisija konstatuje da je dalji napredak potreban u sprovođenju Zajedničkog akcionog plana za borbu protiv terorizma sa Zapadnim Balkanom i u sprečavanju svih oblika radikalizacije koji vode nasilnom ekstremizmu i terorizmu.
Od Srbije se očekuju dalji napori u oblastima integrisanog upravljanja granicom, borbe protiv pranja novca, borbe protiv terorizma i u prevenciji i borbi protiv korupcije i organizovanog kriminala, ali i uskalđivanje vizne politike Srbije sa listama trećih zemalja za koje je potrebna viza EU.