ЕВРОПСКА КОМИСИЈА ПОХВАЛИЛА НАШУ ЗЕМЉУ: Србија и даље испуњава све услове за безвизни режим
Европска комисија представила је данас најновији извештај о стању безвизног режима који ЕУ има са Србијом
Европска комисија представила је данас најновији извештај о стању безвизног режима који ЕУ има са Србијом и другим земљама Западног Балкана, као и са Грузијом, Молдавијом и Украјином.
ПОТПУНО БЕЗБЕДНО: Ево како најлакше да заштите и вас и ваше малишане од комараца
Србија примила више од 650.000 прогнаних: Током "Олује" настрадало 2.000 људи, а где су српске избеглице данас?
ЛАЗАНСКИ ЈЕ БИО МИЉЕНИК ЖЕНА АЛИ ЈЕ ВОЛЕО САМО ЈЕДНУ: Имају сина Александра, о супрузи је ретко говорио
У извештају се закључује да Србија наставља да испуњава услове за безвизни режим и напредује у испуњавању прошлогодишњих препорука Комисије.
У 2020. години, нерегуларни гранични прелази спољних граница ЕУ од стране држављана Србије опали су са 28 одсто, на 21 посто, али је број српских држављана који нерегулисано бораве у државама чланицама повећан је за 23 посто - са 16.775 особа у 2020. у поређењу са 13.635 у 2019. години, наводи се у извештају Комисије у који је Танјуг имао увид.
Број српских држављана којима је одбијен улазак у ЕУ у 2020. години износио је 7.315, у поређењу са 8.300 из 2019. године.
ЕК констатује да је Србија наставила са спровођењем акција у области борбе против организованог криминала, укључујући трговину дрогом и људима, борбу против тероризма, спречавање корупције и правосудну сарадњу у кривичним стварима.
- Државе чланице генерално извештавају о доброј сарадњи са Србијом у области безбедности. Србија је наставила сарадњу са Еурополом и Еуројустом и укључила се у заједничке активности са неколико држава чланица - стоји у тексту извештаја у који је Танјуг имао увид.
У својим препорукама, Комисија констатује да је даљи напредак потребан у спровођењу Заједничког акционог плана за борбу против тероризма са Западним Балканом и у спречавању свих облика радикализације који воде насилном екстремизму и тероризму.
Од Србије се очекују даљи напори у областима интегрисаног управљања границом, борбе против прања новца, борбе против тероризма и у превенцији и борби против корупције и организованог криминала, али и ускалђивање визне политике Србије са листама трећих земаља за које је потребна виза ЕУ.