RETKO VIĐENI SNIMCI "OLUJE": Hrvatska danas slavi UBIJANJE DECE I PROTERIVANJE NEJAČI (VIDEO)
Tokom rata prognano oko 150.000 srpskih porodica
Četvrtog dana avgusta 1995. godine, hrvatska vojska započela je akciju "Oluja", tokom koje je proterano 250.000, a ubijeno više od 1.800 Srba. Dok se u Srbiji ovaj datum obeležava kao jedan od najtužnijih u istoriji, održavanjem komemoracija i sećanjem na stradale i prognane, zvaničan Zagreb slavi kao Dan pobede i domovinske zahvalnosti i Dan branitelja.
Srbi koji su izbegli iz Hrvatske tokom akcije "Oluja" 1995. godine kažu da rane prognanih i raseljenih nisu, niti će ikada zarasti i da je obeležavanje tog tragičnog događaja. Ipak, u Hrvatskoj najveći egzodus Srba nakon Drugog svetskog rata posmatraju kao legitimnu vojnu akciju koja je za cilj imala "oslobađanje od velikosrpskog agresora".
Centralnom manifestacijom ispred manastira Krušedol, juče je u prisustvu državnog vrha Srbije i Republike Srpske održan parastos i odata pošta stradalima tokom "Oluje". I dok su se Srbi sećali i oplakivali nastradale, Hrvatska je slavila.
ZLOČIN KOJI TRAJE: Održan parastos stradalima u ZLOČINAČKOJ "Oluji" (FOTO)
Priča Baje Malog Knindže o "Oluji" otkriva po čemu se Srbi razlikuju od Hrvata! (VIDEO)
"NIKADA NEĆEMO ZABORAVITI OVAJ DAN" Dačić odgovorio na HRVATSKE PROVOKACIJE
Dok su se Srbi sećali nepregledne kolone kojom su, neki i zauvek, napustili svoje domove, kao i nastradalih, na splitskoj rivi sinoć su se orili jezivi stihovi Marka Perkovića Tompsona "stići će vas naša ruka i u Srbiji" koji je održao koncert.
Sećanje na gotovo 2.000 ubijenih i oko 250.000 prognanih Srba iz Hrvatske, mučne dane traktorskih kolona, Petrovačke ceste, ubijene dece, stradanja i zločina, traju već 24 godine.
Potresne fotografije i snimci, ispovesti preživelih, i danas svedoče o užasima kroz koje su prošli dok su u koloni bežali pred najezdom hrvatske vojske.
Ratni avion hrvatskog ratnog vazduhoplovstva MiG-21 je 7. avgusta 1995. (poslednji dan "Oluje" kad je bilo jasno da će hrvatska vojska odneti pobedu) nadleteo iznad izbegličke kolone srpskih civila koji su se kretali iz pravca Donjeg Lapca ka Bosanskom Petrovcu. Piloti hrvatskog RV i PVO su jasno mogli da vide da se radi o civilima, a ne o vojsci.
U povratku taj avion ispaljuje nekoliko projektila koji su usmrtili četvoro dece, jednu devojku, četvoro starijih osoba... A više od 50 civila, najviše dece, teško je ranjeno.
U "Oluji" je, prema podacima srpskog Komesarijata za izbeglice, proterano 250.000 Srba iz Republike Srpske Krajine, 1.856 je ubijeno, a 836 vode se kao nestali.
SRPSKE SUZE U CRKVI SVETOG MARKA: Služen parastos žrtvama "Oluje"!
CEO GOVOR PREDSEDNIKA VUČIĆA na obeležavanju godišnjice "Oluje": "Otišli su Srbi, ali nisu nestali, NIJE NESTALA SRBIJA!" (FOTO)
LET U BESMRTNOST: Srbija se danas ODUŽILA SVOM HEROJU, Milenkova žrtva NIJE ZABORAVLJENA (FOTO/VIDEO)
Akcija počela je 4. avgusta 1995. godine ofanzivom hrvatske vojske i policije i jedinica HVO-a na područja Banije, Like, Korduna i severne Dalmacije, odnosno na Republiku Srpsku Krajinu, a dan kasnije je hrvatska vojska ušla u gotovo napušten Knin i istakla hrvatsku zastavu, dok su kolone izbeglica na traktorima i drugim poljoprivrednim vozilima ulazile u Srbiju.
Prema zvaničnim podacima, u Republici Hrvatskoj 1991. živelo je oko 700.000 Srba. Čak 500.000 njih je tokom i posle rata proterano ili prognano, što je oko 150.000 porodica. Ti ljudi su za sobom ostavili kuće, stanove i zemlju.
Procena je da su Srbi, pre raspada Jugoslavije, u Hrvatskoj posedovali oko dva miliona katastarskih parcela ili ondašnjih čestica.
Hteli sekirama protiv topova: Zašto je ova bitka SRPSKE VOJSKE posebna? (VIDEO)