РЕТКО ВИЂЕНИ СНИМЦИ "ОЛУЈЕ": Хрватска данас слави УБИЈАЊЕ ДЕЦЕ И ПРОТЕРИВАЊЕ НЕЈАЧИ (ВИДЕО)
Током рата прогнано око 150.000 српских породица
Четвртог дана августа 1995. године, хрватска војска започела је акцију "Олуја", током које је протерано 250.000, а убијено више од 1.800 Срба. Док се у Србији овај датум обележава као један од најтужнијих у историји, одржавањем комеморација и сећањем на страдале и прогнане, званичан Загреб слави као Дан победе и домовинске захвалности и Дан бранитеља.
Срби који су избегли из Хрватске током акције "Олуја" 1995. године кажу да ране прогнаних и расељених нису, нити ће икада зарасти и да је обележавање тог трагичног догађаја. Ипак, у Хрватској највећи егзодус Срба након Другог светског рата посматрају као легитимну војну акцију која је за циљ имала "ослобађање од великосрпског агресора".
Централном манифестацијом испред манастира Крушедол, јуче је у присуству државног врха Србије и Републике Српске одржан парастос и одата пошта страдалима током "Олује". И док су се Срби сећали и оплакивали настрадале, Хрватска је славила.
ЗЛОЧИН КОЈИ ТРАЈЕ: Одржан парастос страдалима у ЗЛОЧИНАЧКОЈ "Олуји" (ФОТО)
Прича Баје Малог Книнџе о "Олуји" открива по чему се Срби разликују од Хрвата! (ВИДЕО)
"НИКАДА НЕЋЕМО ЗАБОРАВИТИ ОВАЈ ДАН" Дачић одговорио на ХРВАТСКЕ ПРОВОКАЦИЈЕ
Док су се Срби сећали непрегледне колоне којом су, неки и заувек, напустили своје домове, као и настрадалих, на сплитској риви синоћ су се орили језиви стихови Марка Перковића Томпсона "стићи ће вас наша рука и у Србији" који је одржао концерт.
Сећање на готово 2.000 убијених и око 250.000 прогнаних Срба из Хрватске, мучне дане тракторских колона, Петровачке цесте, убијене деце, страдања и злочина, трају већ 24 године.
Потресне фотографије и снимци, исповести преживелих, и данас сведоче о ужасима кроз које су прошли док су у колони бежали пред најездом хрватске војске.
Ратни авион хрватског ратног ваздухопловства МиГ-21 је 7. августа 1995. (последњи дан "Олује" кад је било јасно да ће хрватска војска однети победу) надлетео изнад избегличке колоне српских цивила који су се кретали из правца Доњег Лапца ка Босанском Петровцу. Пилоти хрватског РВ и ПВО су јасно могли да виде да се ради о цивилима, а не о војсци.
У повратку тај авион испаљује неколико пројектила који су усмртили четворо деце, једну девојку, четворо старијих особа... А више од 50 цивила, највише деце, тешко је рањено.
У "Олуји" је, према подацима српског Комесаријата за избеглице, протерано 250.000 Срба из Републике Српске Крајине, 1.856 је убијено, а 836 воде се као нестали.
СРПСКЕ СУЗЕ У ЦРКВИ СВЕТОГ МАРКА: Служен парастос жртвама "Олује"!
ЦЕО ГОВОР ПРЕДСЕДНИКА ВУЧИЋА на обележавању годишњице "Олује": "Отишли су Срби, али нису нестали, НИЈЕ НЕСТАЛА СРБИЈА!" (ФОТО)
ЛЕТ У БЕСМРТНОСТ: Србија се данас ОДУЖИЛА СВОМ ХЕРОЈУ, Миленкова жртва НИЈЕ ЗАБОРАВЉЕНА (ФОТО/ВИДЕО)
Акција почела је 4. августа 1995. године офанзивом хрватске војске и полиције и јединица ХВО-а на подручја Баније, Like, Кордуна и северне Далмације, односно на Републику Српску Крајину, а дан касније је хрватска војска ушла у готово напуштен Книн и истакла хрватску заставу, док су колоне избеглица на тракторима и другим пољопривредним возилима улазиле у Србију.
Према званичним подацима, у Републици Хрватској 1991. живело је око 700.000 Срба. Чак 500.000 њих је током и после рата протерано или прогнано, што је око 150.000 породица. Ти људи су за собом оставили куће, станове и земљу.
Процена је да су Срби, пре распада Југославије, у Хрватској поседовали око два милиона катастарских парцела или ондашњих честица.
Хтели секирама против топова: Зашто је ова битка СРПСКЕ ВОЈСКЕ посебна? (ВИДЕО)