Marko Đurić za Srbiju Danas: Ratni zločini ne zastarevaju, Haradinaj i Tači će odgovarati kad-tad
Direktor Kancelarije za Kosovo i Metohiju za portal Srbija Danas govori o aktuelnim temama i kosovskom pitanju
Direktor Kancelarije za Kosovo i Metohiju Marko Đurić u ekskluzivnom intervjuu za portal SrbijaDanas.com govorio o svemu što je proživeo na Kosovu od Albanaca, o pretnjama koje Srbija dobija od lidera samoproglašenog Kosova, o formiranju Zajednice srpskih opština i aktuelnim dešavanjima vezanim za južnu srpsku pokrajinu.
Pročitajte i:
To je bio najogoljeniji čin nasilja bez presedana u modernoj evropskoj političkoj praksi na koji se, uveren sam, Priština ne bi odvažila da nije dobila savet i podršku svojih inostranih sponzora. Zanimljivo je potpuno odsustvo međunarodne političke i medijske reakcije na ono što se tog dana dogodilo golorukom srpskom narodu na severu KiM i njegovim legitimnim političkim predstavnicima, i ta ćutnja je vrlo rečita.
Uskrs sam proveo sa našim sunarodnicima na KiM, a potom sam, krajem prošle nedelje, bio još jednom u Kosovskoj Mitrovici i Banjskoj. Nešto se, moram da primetim, promenilo, jer i prošlog petka sam bio svedok novih provokacija albanskih ekstremista, koje je očito neko poslao da pobaju da izazovu incident, a našu delegaciju je sve vreme nadletao helikopter Kfora. To su scene koje veoma dugo na KiM nisam imao priliku da vidim. Bojim se da su mnogi neodgovorni politički krugovi spremni da olako obrišu sav mukotrpan trud koji smo proteklih godina ulagali da bismo na terenu imali nešto što makar liči na stabilnosti.
Posao direktora Kancelarije za KiM obavljam svojevoljno, svestan svih izazova i opasnosti. Jasno je da nepokolebljivim stavom i borbom za srpske nacionalne inerese na KiM nerviram albanske ekstremiste, ali nije moj posao da brinem za njihova osećanja. Ali šta znače pretnje u svetlu činjenice da je Priština poslala maskirane siledžije sa dugim cevima na goloruk narod i političke predstavnike Srba na KiM. Ja bih ipak, nakon svega, još jednom apelovao na one koji misle da su mnogo hrabri i jaki da ne prete Srbiji i srpskom narodu.
Ne verujem da će oni fomirati ZSO u skladu sa dogovorima postignutim u Briselu, ali mi ćemo sačekati da istekne rok koji je EU dala Prišini za ispunjavanje obaveza. Sačekaćemo, iako ne verujem da će ta tri ili tri i po meseca išta promeniti, a srpski narod na KiM će uz podršku Vlade Srbije nastaviti da se bori za svoje intrese i po isteku tog roka.
Pitanje Kosova i Metohije je oduvek u manjoj ili većoj meri bilo internacionalizovano. Održivo rešenje ne može biti postignuto a da se u obzir ne uzmu i interesi raznih međunarodnih faktora, a učešće svih zaintresovanih strana ne mora da bude i formalizovano da bi bilo uzeto u obzir. Beograd je poslednjih nedelja i meseci u intenzivnoj diplomatskoj ofanzivi kako bi se u svetskim centrima moći čulo naše mišljenje.
Naše pravosuđe je jedino vlasno da odlučuje šta će biti sa optužnicama i poternicama za ljudima osumnjičenim ili osuđenim za najteže zločine. Ratni zločini ne zastarevaju i ja se nadam da će pravda kad-tad biti zadovoljena.
Srpska lista neće ni na koji način podržati formiranje nekakve vojske Kosova, i zajedno apelujemo na mladiće srpske nacionalnosti da ne ulaze u takvu formaciju ako neko reši da je formira, jer ona nema protiv koga da bude upotrebljena nego protiv srpskog naroda. Vojska Kosova nije u skladu ni sa Rezolucijom 1244 Saveta bezbednosti UN, ni sa Kumanovskim vojno-tehničkim sporazumom i siguran sam da njeno osnivanje ne bi doprinelo regionalnoj stabilnosti.
Mi nemamo dobra iskustva sa ad-hok tribunalima. Zato od samog početka veoma uzdržano komentarišemo nastojanja da se formira specijalni sud za ratne zločine OVK. Smatram da među sponzorima samoproglašene nezavisnosti Kosova do sada nije bilo političke volje da se gone osumnjičeni za ratne zločine nad Srbima i drugim nealbancima, ostaje da vidimo da li će je biti u budućnosti. Naše pravosuđe će u međuvremenu nastaviti da potražuje one za koje je dokazano ili se onovano sumnja da su činili zločine.
Naš stav je po tom pitanju potpuno jasan. Kosovo i Metohija, kao pokrajina Republike Srbije koja je već članica Interpola, ne ispunjava kriterijume da bude primljeno u članstvo. Srbija je spremna da međunarodnim organizacijama i institucijama koje deluju na terenu pruži svu potrebnu pomoć u cilju suzbijanja kriminala na teritoriji naše južne pokajine. Jasno je da bi u slučaju prijema Kosova i Metohije nastala poplava političkih poternica za Srbima u cilju daljih pritisaka na naš narod u pokrajini.