Istorijski dogovor na Svetog Nikolu: Od Putina stiže S-300!
Dobre vesti
Čekanju je konačno došao kraj, nakon gotovo 20 godina pričanja o sistemu S-300 i tome koliko bi on značio Vojsci Srbije Aleksandar Vučić i Vladimir Putin će u Moskvi sklopiti dogovor o isporuci pomenutog raketnog sistema našoj zemlji u prvoj polovini 2018. godine.
Predsednik Vučić danas počinje trodnevnu posetu Rusiji
O poseti Moskvi i u Grdeličkoj klisuri: Nadam se dobrim vestima za Srbiju
Jedina nepoznanica u ovom trenutku jeste da li će pomenuti sistemi doći iz Belorusije ili će doći direktno iz Moskve, koja je u svoj sistem protivvazdušne odbrane uvrstila modernije sisteme S-400, a ostaje da se vidi i koji bi tačno sistem S-300 Srbija nabavila.
A sam predsednik Vučić, koji danas počinje posetu Rusiji, kako navodi, prvog dana posete imaće važne sastanke, obići će tamošnji Naučno-tehnološki park, a zatim će dodeliti orden koji je bivši predsednik Tomislav Nikolić posthumno dodelio Vitaliju Čurkinu, nekadašnjem ambasadoru Rusije u UN, velikom prijatelju Srbije.
Pominjali se i „Tor” i „Buk-M2”
U poslednje dve godine dosta se pričalo i mogućnosti nabavke sistema „Tor”, „Pancir” i “Buk”, a nedavno je Miroslav Lazanski naveo i da bi Srbija mogla da razmisli o sistemu S-2500. Ne treba zaboraviti i nedavnu izjavu ruskog vicepremijera Rogozina da je „Srbija mnogo više zainteresovana da od Rusije nabavi protivvazdušne raketne sisteme "Tor" i "Buk" nego rakete S-300“, dodavši da će „kupovina zavisiti od srpskog budžeta”.
- Zatim 19. decembra imam veliki i važan sastanak sa Putinom i nadam se da će biti dobrih vesti za Srbiju - rekao je Vučić.
Ne treba zaboraviti i da je srpski predsednik u nedavnom intervjuu ruskoj agenciji Tas naveo da „Srbija nema nameru da se pridruži NATO, kao i da Srbija planira da kupi najmanje šest ruskih vojnih helikoptera i sistema vazdušne odbrane”.
Postajemo OPASNA regionalna vojna SILA: Lukašenko nam šalje čak 12 MIGOVA, rakete BUK i S-300!
- Srbija je na evropskom putu, ali razlika između Srbije i drugih zemalja u regionu jeste u tome što Srbija ne želi da se pridruži NATO. Mi smo izabrali put vojne neutralnosti i ja sam to nedavno rekao liderima država članica NATO. Mi to ne krijemo - naveo je tada Vučić, između ostalog.
Kada je reč o sistemima S-300, od NATO zemalja starije varijante poseduju i Grčka i Bugarska, a tržišna cena se kreće od 115 miliona dolara (S-300 PMU1 sa 12 lansirnih uređaja u kompletu), pa do pola milijarde dolara, s tim da bi Beograd, kao i kada je reč o ostalim nabavkama, od Moskve dobio „specijalnu cenu”.
Nova vojna sila u regionu: Srbija kupuje S-300 i još sedam migova
Ne treba zaboraviti da bi se sredstva za nabavku novih sistema, ili bar deo, mogla naći i zahvaljujući sjajnoj domaćoj vojnoj industriji, koja je ove godine trebalo da izveze naoružanje u vrednosti od oko 550 miliona dolara.