Istorijski sastanak u Ministarstvu prosvete – otpočela potpuna reforma visokog školstva
Veliki posao koji treba rešavati brzo.
Mladen Šarčević, ministar prosvete, danas je imao prvi sastanak sa Savetom za reformu visokih strukovnih škola, sa dva glavna cilja – pokrenuta je potpuna reforma visokog obrazovanja, uz najavu početka stvaranja strukovnih akademija.
Prema Šarčevićevim rečima, u pitanju je prva velika i kompletna reforma koja bi trebalo da reši čitav niz pitanja, kao što je spajanje visokih strukovnih škola koje ne funkcionišu dobro, stvaranje boljih veza sa privredom i školstvom, procena kvaliteta dodeljenih diploma... i najvažnije, efikasno unapređenje kvaliteta nastave.
- Ustanovićemo koliko akademija će biti formirano i kako će funkcionisati umrežavanje – rekao je na početku sastanka Mladen Šarčević.
Priča oko stvaranja akademija i stvaranje uslova da oni budu kvalitetno umreženi biće i uvod u novi zakon o finansiranju visokog obrazovanja, koji je u planu.
- Cilj treba da bude da država podstakne visoko obrazovanje, koje će postati nacionalni brend. U budžetu će biti postavljeni i obrazovni atašei. I da više ne bude nelegalnih škola – najavio je, između ostalog, Šarčević.
On je naglasio da bi taj ogroman posao trebalo uraditi “u jednom cugu”, dakle, što pre je moguće.
- Nema potrebe da se mrcvarimo 10 godina – istakao je Šarčević. On je napomenuo da u Srbiji i te kako ima kvalitetnih obrazovnih ustanova, koje će služiti kao primer onima koji ne rade dobro.
Finalni rezultat trebalo bi da bude znatno podizanje kvaliteta višeg i visokog obrazovanja, uz ozbiljnu finansijsku pomoć države. Osim toga, ceo projekat treba novčano da podrži i Svetska banka, sa kojom Ministarstvo već pregovara.
- Imaćemo više kvalitetnih strukovnih škola, a ovo je i najelegantiji način da sklonimo nekvalitetne ljude – rekao je Šarčević.
Na sastanku Saveta, koji je sastavljen isklučivo od stručnih ljudi, između ostalog, zaključeno je da je svima jasno da će integrisani sistem u okviru višeg i visokog obrazovanja bolje funksionisati nego u sadašnjem stanju, sa mnoštvom isturenih odeljenja koje delaju bez dovoljne kontrole.
Spajanjem strukovnih škola, plan je da one koje rade bolje stimulišu one koje rade lošije, rečeno je na sastanku. Jedan do izazova koje će imati Savet za reformu viskoih strukovnih škola jeste da li će spajanje dve ili više obrazovnih institucija odmah značiti i bolji kvalitet. Predsednik Saveta Branislav Jeremić, koji je i potpredsednik Nacionalnog saveta za visoko obrazovanje, ocenio je da se visoke škole moraju transformisati i da je globalni predlog da se spajanje radi po teritorijalnom principu.
On je ponovio da je cilj da se podigne kvalitet i naveo da postoji dobra saradnja MPNTR i Nacionalnog saveta za visoko obrazovanje.
Sastanku su prisustvovali i državni sekretar MPNTR Vladimir Popović i pomoćnik ministra prosvete za visoko obrazovanje Bojan Tubić.