"Teritorijalno pitanje nije uvek najvažnije" Opširna analiza portala "Politiko" o trenutnim dešavanjima u Srbiji
Vučić nije zatvorio vrata budućim sastancima u Vašingtonu
Srpski predsednik Aleksandar Vučić je u poslednje vreme čitao nemačku istoriju i po svemu sudeći zna dosta toga o njenoj prošlosti, piše briselski "Politiko" u analizi koju je objavio o trenutnim dešavanjima u Srbiji.
PROSLAVA DANA NEZAVISNOSTI: Godfri poručio da će srpsko-američke odnose dovesti do najviše tačke u istoriji (VIDEO)
STIGLA POMOĆ IZ TURSKE: Dva šlepera medicinske pomoći stižu danas u Novi Pazar
Vuk Jeremić napušta Savez za Srbiju: Narodna stranka puca po šavovima
Tokom nedavnog intervjua za taj portal Vučić je govorio o tome kako se moderna Nemačka suočila sa gubitkom teritorije koju je nekada smatrala svojom, a umesto toga, usredsređivala se na svoj ekonomski uspon i promovisanje kulture i vrednosti.
Da li je to šablon za Srbiju - koja je igrala centralnu ulogu u ratovima na Balkanu devedesetih i koja se suočava sa perspektivom priznavanja da tzv. Kosovo više nije njena pokrajina po cenu članstva u EU?
- Hteo bih da budemo dovoljno pametni da znamo da teritorijalno pitanje nije uvek najvažnije. Važno je, tu nema sumnje, ali to ne može biti važnije... od vrednosti, vrlina, jezika i kulture - rekao je predsednik Srbije.
Vučić je u dva navrata o sebi govorio kao o "malom čoveku sa Balkana" iako je visok nekih dva metra. U poslednjoj deceniji je bio dominantna politička ličnost u Srbiji, najvećoj i najmnogoljudnijoj od šest država zapadnog Balkana, koje traže članstvo u EU.
Njegova stranka osvojila je 60 odsto glasova na parlamentarnim izborima u Srbiji minulog meseca.
Izbori u Srbiji
Nevladina američka organizacija "Fredom haus" - koja se inače finansira iz državnih sredstava - ocenjuje Srbiju kao "delimično slobodnu". Organizacija za evropsku bezbednost i saradnju saopštila je da iako su kandidati na izborima prošlog meseca bili sposobni da sprovode kampanju i "poštovane su temeljne slobode, izbor birača je bio ograničen velikom prednosti vladajuće stranke i promovisanjem njihove politike od strane većine glavnih medija".
Vučić je prema navodima "Politika" takve procene odbacio nazivajući ih "birokratskim izveštajem". Glasanje je opisao kao "najpravednije izbore koje smo ikada imali".
- Ne kažem da je to idealna situacija - rekao je o izbornim rezultatima.
Ali, kazao je i da se njegov uspeh svodi na dobro upravljanje ekonomijom, velike infrastrukturne projekte i slabost njegovih političkih protivnika.
Vučić je u superlativu govorio o Beogradu na vodi, novim auto-putevima i snažnom ekonomskom rastu zemlje. Prema podacima Zavoda za statistiku srpska privreda je u prvom kvartalu porasla za pet procenata.
- Daleko najbolje u Evropi - ocenio je Vučić i dodao da se nada da će ove godine izbeći recesiju uprkos krizi zbog korona virusa.
Razgovor u Beloj kući
Vučić je boravio u Briselu gde se sastao sa najvišim zvaničnicima EU, dan pre nego što je trebalo da održi razgovore u Beloj kući sa liderima lažne države Kosova, dok vesti o optužnici za ratne zločine protiv Hašima Tačija još nisu isplivale u prvi plan.
Vučić nije zatvorio vrata budućim sastancima u Vašingtonu.
- Kad god me pozovu... Kako da jedan mali čovek sa Balkana odbije da razgovara sa nekim iz Bele kuće - upitao je Vučić.
Ali, takođe je rekao da bi pregovori sponzorisani od EU trebalo da se nastave uprkos optužbama podnetim protiv Tačija i da očekuje da će se oni održati u Briselu tokom narednih nedelja.
O granicama Vučić je rekao:
- Spreman sam da razgovaram o svakom problemu, spreman da razgovaram o svim predlozima koji mogu doći sa bilo čije strane.
Ali je takođe naglasio da "ne može biti slučaj da mi izgubimo, a oni dobiju sve".
Vučić je rekao da će EU morati da pruži garanciju za članstvo pre nego što Srbija potpiše mirovni sporazum.
- Ako mislite da će Srbi prihvatiti nezavisnost tzv. Kosova da bi u budućnosti mogli dobiti vaše članstvo, hej! - citira "Politiko" Vučićeve reči.
Srbija u EU
Srbija je u pregovorima o članstvu u EU od 2014. godine, a Vučić je rekao da mu je cilj bio da se pregovori završe do 2024. i da postane članica 2026. godine.
- Moramo da ubrzamo proces ka EU - rekao je Vučić.
Sporne tačke
Kad je došao na intervju u srpskoj diplomatskoj bazi u Briselu, Vučić je na zidu ugledao mapu sa Srbijom i drugim zemljama zapadnog Balkana obojenim u sivo, okruženim članicama EU, žute boje. Karta, rekao je Vučić, pokazala je ne samo da je Srbiji potrebna EU, već da je EU potrebna Srbija. Ali EU i dalje treba nešto ubedljivo, navodi "Politiko".
Ipak, Vučić je ostao pri svome:
- Da li sam lagao? Da li sam rekao nešto što niste čuli čak ni na drugačiji način od Ursule, od Italijana, iz Francuske, iz Španije? Najlakše je bilo naći žrtvenog jarca.
Kazao je da će doći do usklađivanja sa spoljnom politikom EU, ali ne sada.
- Mi ćemo to učiniti, ali poglavlje još nije otvoreno - rekao je Vučić.
Vučić je, objašnjava "Politiko", političku karijeru započeo u Srbiji kao ultranacionalista. Bio je ministar informisanja za vreme Slobodana Miloševića, bivšeg predsednika SRJ, koji je umro 2006. godine.
Predsednik Srbije je odbio da kaže da li ima političkog uzora.
- Ne mogu to da poredim, to su različita vremena - rekao je dodavši da je danas bilo lako kritikovati Tita, Miloševića i druge.
- Sutra će biti lako kritikovati mene - rekao je Vučić.