"Територијално питање није увек најважније" Опширна анализа портала "Политико" о тренутним дешавањима у Србији
Вучић није затворио врата будућим састанцима у Вашингтону
Српски председник Александар Вучић је у последње време читао немачку историју и по свему судећи зна доста тога о њеној прошлости, пише бриселски "Политико" у анализи коју је објавио о тренутним дешавањима у Србији.
ПРОСЛАВА ДАНА НЕЗАВИСНОСТИ: Годфри поручио да ће српско-америчке односе довести до највише тачке у историји (ВИДЕО)
СТИГЛА ПОМОЋ ИЗ ТУРСКЕ: Два шлепера медицинске помоћи стижу данас у Нови Пазар
Вук Јеремић напушта Савез за Србију: Народна странка пуца по шавовима
Током недавног интервјуа за тај портал Вучић је говорио о томе како се модерна Немачка суочила са губитком територије коју је некада сматрала својом, а уместо тога, усредсређивала се на свој економски успон и промовисање културе и вредности.
Да ли је то шаблон за Србију - која је играла централну улогу у ратовима на Балкану деведесетих и која се суочава са перспективом признавања да тзв. Косово више није њена покрајина по цену чланства у ЕУ?
- Хтео бих да будемо довољно паметни да знамо да територијално питање није увек најважније. Важно је, ту нема сумње, али то не може бити важније... од вредности, врлина, језика и културе - рекао је председник Србије.
Вучић је у два наврата о себи говорио као о "малом човеку са Балкана" иако је висок неких два метра. У последњој деценији је био доминантна политичка личност у Србији, највећој и најмногољуднијој од шест држава западног Балкана, које траже чланство у ЕУ.
Његова странка освојила је 60 одсто гласова на парламентарним изборима у Србији минулог месеца.
Избори у Србији
Невладина америчка организација "Фредом хаус" - која се иначе финансира из државних средстава - оцењује Србију као "делимично слободну". Организација за европску безбедност и сарадњу саопштила је да иако су кандидати на изборима прошлог месеца били способни да спроводе кампању и "поштоване су темељне слободе, избор бирача је био ограничен великом предности владајуће странке и промовисањем њихове политике од стране већине главних медија".
Вучић је према наводима "Политика" такве процене одбацио називајући их "бирократским извештајем". Гласање је описао као "најправедније изборе које смо икада имали".
- Не кажем да је то идеална ситуација - рекао је о изборним резултатима.
Али, казао је и да се његов успех своди на добро управљање економијом, велике инфраструктурне пројекте и слабост његових политичких противника.
Вучић је у суперлативу говорио о Београду на води, новим ауто-путевима и снажном економском расту земље. Према подацима Завода за статистику српска привреда је у првом кварталу порасла за пет процената.
- Далеко најбоље у Европи - оценио је Вучић и додао да се нада да ће ове године избећи рецесију упркос кризи због корона вируса.
Разговор у Белој кући
Вучић је боравио у Бриселу где се састао са највишим званичницима ЕУ, дан пре него што је требало да одржи разговоре у Белој кући са лидерима лажне државе Косова, док вести о оптужници за ратне злочине против Хашима Тачија још нису испливале у први план.
Вучић није затворио врата будућим састанцима у Вашингтону.
- Кад год ме позову... Како да један мали човек са Балкана одбије да разговара са неким из Беле куће - упитао је Вучић.
Али, такође је рекао да би преговори спонзорисани од ЕУ требало да се наставе упркос оптужбама поднетим против Тачија и да очекује да ће се они одржати у Бриселу током наредних недеља.
О границама Вучић је рекао:
- Спреман сам да разговарам о сваком проблему, спреман да разговарам о свим предлозима који могу доћи са било чије стране.
Али је такође нагласио да "не може бити случај да ми изгубимо, а они добију све".
Вучић је рекао да ће ЕУ морати да пружи гаранцију за чланство пре него што Србија потпише мировни споразум.
- Ако мислите да ће Срби прихватити независност тзв. Косова да би у будућности могли добити ваше чланство, хеј! - цитира "Политико" Вучићеве речи.
Србија у ЕУ
Србија је у преговорима о чланству у ЕУ од 2014. године, а Вучић је рекао да му је циљ био да се преговори заврше до 2024. и да постане чланица 2026. године.
- Морамо да убрзамо процес ка ЕУ - рекао је Вучић.
Спорне тачке
Кад је дошао на интервју у српској дипломатској бази у Бриселу, Вучић је на зиду угледао мапу са Србијом и другим земљама западног Балкана обојеним у сиво, окруженим чланицама ЕУ, жуте боје. Карта, рекао је Вучић, показала је не само да је Србији потребна ЕУ, већ да је ЕУ потребна Србија. Али ЕУ и даље треба нешто убедљиво, наводи "Политико".
Ипак, Вучић је остао при своме:
- Да ли сам лагао? Да ли сам рекао нешто што нисте чули чак ни на другачији начин од Урсуле, од Италијана, из Француске, из Шпаније? Најлакше је било наћи жртвеног јарца.
Казао је да ће доћи до усклађивања са спољном политиком ЕУ, али не сада.
- Ми ћемо то учинити, али поглавље још није отворено - рекао је Вучић.
Вучић је, објашњава "Политико", политичку каријеру започео у Србији као ултранационалиста. Био је министар информисања за време Слободана Милошевића, бившег председника СРЈ, који је умро 2006. године.
Председник Србије је одбио да каже да ли има политичког узора.
- Не могу то да поредим, то су различита времена - рекао је додавши да је данас било лако критиковати Тита, Милошевића и друге.
- Сутра ће бити лако критиковати мене - рекао је Вучић.