Kako je bivši direktor Telekoma omogućio da Šolakov SBB poraste
Portal Embargo objavio je ugovor između Telekoma Srbije i Šolakove firme SBB iz 2003. godine, i navodi da je to direktan dokaz urušavanja državne imovine i nacionalnih interesa zarad ličnog bogaćenja pojedinaca
Da li igde u svetu ima da neovlašćenog uzurpatora državne imovine primate u partnerstvo, a da pri tome uopšte ne potežete pitanje njegove odgovornosti za nesavesno poslovanje ili bar minimalnu nadoknadu pričinjene štete, pita se na početku portal Embargo.
Pa, naravno da nigde nema. Svuda u svetu država i njeni interesi su svetinja, aksiom oko čega nema niti je ikada bilo polemike…Ali, u Srbiji? Žuto dosovsko preduzeće koje je posle petooktobarske revolucije zauzelo sve ekonomske starteške tačke srpske (ionako od NATO bombardovanja razorene) ekonomije gurajući je u još dublji ponor, dok se u isto vreme, razvijala niizčega i niodčega muljatorska privatna preduzeća koja su u kasnijim godinama izrasla u prave male privredne džinove, na lako stečenim stotinama miliona evra?!
Podseća li ikoga ova priča na ono što se Srbiji desilo sa početka ovoga veka, kada su nestručni kadrovi dosmanlija omogućili da se strateški resursi naše zemlje ne(svesno) uništavaju, a sa druge strane razvijaju preduzeća pojedinaca.
Embargo navodi da samo tako, i nikako drugačije se jedino može tumačiti ono što je posle dosovske revolucije uradio Telekom Srbije, omogućivši jednoj maloj kragujevačkoj radnjici da se digne do neslućenih biznis visina i svetala Bele kuće, Los Andjelesa, Ženevskih jezera, do rezervog položaja na golf terenima na Bledu… Pogađate, reč je o sada finansijski neverovatno moćnoj Kompaniji “Serbia Broandband – Srpske kablovske mreže” d.o.o. iz Kragujevca, poznatije po skraćenom nazivu SBB; Ovaj operater, nikao iz “garažice u kojoj su se pakovali muzički diskovi i video kasete”, Dragan Šolak za samo nekoliko godina ( posle sloma režima Slobodana Miloševića) iznikao je u kablovskog džina i monopolistu u Srbiji isključivo zahvaljujući namernoj inertnosti i sabotaži ključnih igrača unutar Telekoma i Pošta Srbije, kao najvitalnijih i strateški najbitnijih državnih preduzeća!?!
Embargo piše kako, dok su se dosmanlije uživale u lovorikama i lovi sa Zapada, lažući same sebe, da su oni izveli narod na ulice i na taj način srušili Miloševića, oni “ bez granica morala, u biznisu u kome je sve dozvoljeno”, spuštali su se u Telekomove kanalizacije, gacali po ustajalim otpadnim vodama priključujući novog operatera na državnu instalaciju, bez pitanja i ičijeg odobrenja!? A, ako je i bilo nečije saglasnosti, onda su to bile fine “mazalice” za lokalne predradnike u Telekomovim ispostava širom Srbije! Dok je država spavala, dok se Draško Petrović borio, ne bi li neko odobrovolji premijera Đinđića da ga Vlada imenuje na mesto direktora Telekoma – mali biznismen iz Kragujevca Dragan Šolak je “radio radnju”… Mnogo pre države , (mada, ne verujemo da to ipak čelni ljudi Telekoma i PTT nisu znali?!) shvatio je gde je biznis budućnosti, gde leže stotine miliona evra? U kablovskoj mreži i internet televizijama!? Ali, za to mu je trebala samo jedna sitnica, mrežna infrastruktura koju je u tom trenutku imao samo Telekom i PTT kao njihov osnivač!? I gle čuda, kobajagi ni Telekom ni PTT, početkom 2000. uopšte nisu bili zainteresovani za tu vrstu poslova, koji su već u svetu donosili enormne zarade?!
Da li je baš zbog toga Draško Petrović želeo po svaku cenu da postane prvi čovek Telekoma, teško je sa ove vremenske distance reći, ali je činjenica, da je on bio baš taj, koji je potpisao ugovor o dugoročnoj saradnji, sa firmom SBB, Dragana Šolaka, ne vodeći računa da su oni mnogo pre tog ugovora “ilegalno zaposeli državnu imovinu bez odobrenja ili ikakve nadoknade”, da im je legalizovao do tada “ukradeno”, da je ozvaničio saradnju sa njima iako su oni im bili već tada direktna konkurencija, koju su sami svojim nečinjenjem stvorili i razvili do neslućenih visina…
Embargo navodi kako generalni direktor Telekoma uopšte nije morao da sa njima pravi zvaničnu saradnju, jer ga na to ništa nije zvanično u državi obavezivalo, jer je tu oblast Ratel regulisao tek 2010.godine. Petrović je takođe, ne zna se po čijem nalogu ( ako ga je uopšte i bilo?) odredio tarife za korišćenje državne kanalizacione mreže, pa većina smatra da je to samoinicijativno uradio nudeći po ugovoru simboličnu cenu nadoknade…
Draško Petrović je 2003.godine, prvo potpisivanjem Protokola ( 4.08.2003.) sa SBB, a zatim i zvaničnog ugovora u oktobru iste godine, pre svega uradio nešto neshvatljivo, nametnuo je obavezu Telekom da mora da rentira kanalizaciju, iako je tu oblast RATEL regulisao tek 2010.godine i odredio zaista simboličnu cenu u evrima po metru kvadratnom i po metru vazdušne linije – tvrdi izvor Embarga iz PTT Srbije.
– Taj ugovor spada u red najčudnijih ugovora, jer je na 5 godina jer je garantovao istu cenu i posle isteka ugovora i što je najčudnije, amnestirao je one ( SBB) koji su do tada radili ilegalno preko njihove kanalizacije, tobože da sami sačine zapisnik po kome će nešto ipak platiti, ali samo 6 meseci unazad od dana potpisivanja ugovora?! Pa gde još to ima? Ali, žuta vlast je sve dozvoljavala, pa bi time trebalo da se konačno pozabave istražni organi države Srbije…Omogućeno je Šolaku da se bogati, da državnu kanalizaciju plaća simbolično punih 7 godina, sve dok tu oblast nije RATEL regulisao!? Šolak je iskoristio sve od države, plaćao samo simbolično, pa i nije čudo što je u PTT-u kružio vic, kako je lično dolazio na sastanke i govorio gde država sme da radi u svojoj mreži kablovsku i internet, a gde ne?! Budi bog s nama! ON je jačao i razvijao se, a državni Telekom je tonuo i tavorio. Telekom je tek 2006.krenuo sa maloprodajom interneta, a 2008.sa televizijom. Već tada, krajem 2008.SBB je imao više od 40 odsto svih korisnika u Srbiji i postao je monopolista!? Na grbači naroda i sopstvene države…
Konačno, u poslednjih desetak godina, stvari po državnog telekomunikacionog operatera počele su da se kreću na bolje: Prvo su počeli sa TV, preuzeli su Arenu TV kao kontru za Sport klub i prvi put se javno progovorilo o SBB-u, o tome kako je i na koji način stvorio svoju imperiju Dragan Šolak? Da bi je kasnije preprodao KKR Fondu, na čijem čelu je bivši direktor CIA, Dejvid Petreus, pa onda nekom drugom Britanskom Fondu, tek da bi se trag zametnuo i sakrili tragovi “velike pljačke”…
Kad su shvatili da je “prevara otkrivena”, da to više nije ona ista država koju su “muzli kao kravu muzaru”, Šolak injegov interesni pajtos, Đilas okreću ćurak! Šolak kreće u novi talas ekspanzije u BiH, širi se na moblinu telefoniju u Sloveniji, tamo je, tvrde, preuzeo i jednu komercijalnu televiziju. U Srbiji se otvara TV TOP, pa jačaju N1… Šolak sada mora da igra do kraja igru svojih mentora, koji mu očigledno ne dozvoljavaju da uživa u “lako stečenim stotinama miliona evra”!?