Kako je Paraćin postao sinonim za AFERU? Šaletić i Simić se obogatili, pa rekli da su ZABORAVILI da prijave zaradu i funkciju
Skandali tresu opštinu Paraćin
U Opštini Paraćin kao da nisu čuli za zakonske obaveze javnih funkcionera, jer se čini da im je glavni odgovor na sve nezakonite radnje da su zaboravili ili da nisu znali za sukob interesa.
Pročitajte i:
- NOVA AFERA TRESE PARAĆIN: Direktor Vodovoda Simić prikrio ženinu firmu, za dve godine kupio dva automobila i stekao ušteđevinu sa platom od 80.000 dinara
- Šaletić je školski primer sukoba interesa: Paunovićev zamenik nije smeo da bude i direktor privatne firme
- Ovo ni Nušić ne bi mogao da smisli: Zamenik predsednika opštine Paraćin zaboravio da je direktor privatne firme
Poslednja dva slučaja su direktor Vodovoda Nebojša Simić, koji nije prijavio imovinu, ni posao svoje supruge Agenciji za borbu protiv korupcije, kao i zamenik predsednika Opštine Paraćin Tomislav Šaletić, koji je sve do 26. aprila 2018. godine, u isto vreme obavljao i funkciju jednog od direktora firme Spektar Invest, koja je dobijala mnoge tendere i konkurse koje je raspisivala upravo Opština Paraćin.
Direktor Vodovoda Simić je na pitanje "zašto nije prijavio ušteđevinu Agenciji za borbu protiv korupcije?", odgovorio, takođe, pitanjem: "Šta da prijavim, koliko u kući imam para?"
Naime, Simić je 2014. godine bio direktor banke, ali je navodno uhvaćen u malverzaciji sa klijentima, ali ipak to ga nije sprečilo da uskoro postane vd direktora JKP Paraćin, a 2016. i direktor JP za vodovod, kanalizaciju i gasifikaciju.
On je u tom periodu kupio dva automobila vrednosti od skoro 1.500.000 dinara, a imao je i pozamašnu ušteđevinu. Međutim, on tvrdi da je sve vreme živeo od 20.000 dinara, a da sve ima zahvaljujući tome što živi sa porodicom kod roditelja koji su penzioneri, ali i da je kao direktor banke zarađivao i do 1.800 evra mesečno, no da taj novac nije čuvao u banci već kod kuće, te da nije "prijavljivao koliko novca ima u kući i džepu"?!
Takođe, dotični, kako kaže, "nije znao" da treba da prijavi imovinu supruge, iako je kao javni funkcioner bio u zakonskoj obavezi da to uradi.
U svemu ovome, na videlo je izašao i lokal koji izdaje, kako on tvrdi za 100 evra. Ipak, kao i u prethodnim slučajevima, to nigde nije prijavljeno, kao ni da li je porez na to uopšte plaćao.
Možda je direktoru Simiću ta suma nebitna, ali građanima svakako nije, posebno jer oni sa mnogo manjim primanjima ispunjavaju svoje obaveze prema državi.
Da ovaj slučaj u opštini Paraćin nije usamljen, govori i afera u koju je upleten Tomislav Šaletić koji je istovremeno bio zamenik predsednika opštine i jedan od direktora privatne firme koja je samo 2017. godine, pobedila na javnim konkursima i tenderima koje je raspisala ova Opština, u vrednosti od oko 480.000 evra.
Šaletić se, kao i njegov kolega u Paraćinu Nebojša Simić, pravdao. Kako je rekao, on nije direktor Spektar Invest firme od juna 2017. godine, nakon čega se ispostavilo da se na toj funkciji ne nalazi tek od otkad je naš portal objavio pomenute informacije. Naime, vlasnik firme Spektar Invest je prvi put podneo zahtev da se Šaletić obriše sa registra direktora ove firme, tek nakon sedam dana od objavljivanja ove afere na našem portalu.
Zašto nije prijavio APR-u da je direktor Spektar Investa, Šaletić je rekao da je to "potpuno ispustio iz vida". Ne samo da je “zaboravio“ da funkciju prijavi, već je rekao da je pozicija direktora za njega zanemarljiva funkcija.
Ono što je posebno nejasno jeste kako je moguće da ljudi koji rade u službi građana i od kojih se očekuje da zaštite interese istih, nisu obavešteni da treba prvi oni da poštuju zakon i da tako opština Paraćin postane sinonim za dobar život, a ne za afere i prikrivanje novca. Ostaje na nadležnim organima sprovedu istragu i utvrde da li je zakon prekršen.