Ko odlučuje u ime studenata? Gde su zapisnici sa plenuma koji su doneli odluke o blokadama?
Pravo u metu.
Na društvenoj mreži X pojavila se objava u kojoj se postavljaju brojna pitanja u vezi sa studentskim plenumima koji su donosili odluke o protestima i blokadama fakulteta u Srbiji. Autorka posta dovodi u pitanje reprezentativnost ovih odluka, ukazujući na to da je na pojedinim plenumima učestvovalo svega 1,4% ili 1,7% ukupnog broja studenata fakulteta.
Ona se pita zašto zapisnici sa ovih sastanaka nisu javno objavljeni i da li su fakulteti dobili zvanične kopije odluka. Takođe, postavlja pitanje odgovornosti u slučaju nesreća tokom blokada, kao i mogućnosti da bilo koja druga grupa studenata na sličan način obustavi rad fakulteta.
Na kraju, objava završava pozivom na transparentnost, ističući da bi objavljivanje dokumentacije bilo ključno za vraćanje poverenja u proteste.
Objavu sa društvene mreže "X" vam prenosimo u celosti:
"O reprezentativnosti Plenum. Izvinjavam se, mlogo se izvinjavam.
Prvi primer:
Plenum Ekonomskog fakulteta u Beogradu na kome je od ukupnog broja od 6.777 studenata bilo prisutno 95 studenata ili 1,4%, dana "tog i tog" doneo je odluku "takvu i takvu" za koju je od prisutnih na plenumu glasalo 95 studenta ili 100% što predstavlja 1,4% ukupnog broja studenata na tom fakultetu.
Predsedavajući plenuma: potpis
Moderator plenuma: potpis
Zapisničar na plenumu: potpis
ili
Drugi primer:
Plenum Pravnog fakulteta u Beogradu na kome je od ukupnog broja od 7.910 studenata bilo prisutno 134 studenta ili 1,7%, dana "tog i tog" doneo je odluku "takvu i takvu" za koju je od prisutnih glasalo 134 studenta ili 100% što predstavlja 1,7% ukupnog broja studenata na tom fakultetu.
Predsedavajući plenuma: potpis
Moderator plenuma: potpis
Zapisničar na plenumu: potpis
*Osim ukupnog broja studenata na Ekonomskom i Pravnom fakultetu Univerziteta u Beogradu koji su tačno navedeni, svi ostali brojevi su uzeti proizvoljno kao primer.
Zbog čega studentski plenumi svih fakulteta u Srbiji radi što bržeg i transparentnijeg rešavanja političke krize, od samog početka nisu javno izašli sa zapisnicima sa plenuma. Uz pomoć ove dokumentacije, sigurno je putem konkretnih i tačnih brojeva moglo najpreciznije da se utvrdi na koji način se odlučivalo o protestima, blokadama i drugim aktivnostima, za koje se sve više pokazuje da su ozbiljno uticali na sudbinu naše zemlje.
Sigurno je da bi uz pomoć ovih dokumenata celokupnoj javnosti u Srbiji bila najvernije prikazana suština funkcionisanja plenuma putem kojih su studenti organizovani, što bi bilo od velike pomoći pri sagledavanju nastale situacije i donošenju predloga za njeno rešavanje.
Zar to nisu veoma važni podaci kojima bi mnogo toga moglo da se dokaže? Ili je to neka privatna firma koja nije dužna da javno objavljuje način na koji donosi "poslovne" odluke?
Pošteno je da plenumi traže javno objavljivanje dokumentacije za "nadstrešnicu" ali je isto tako pošteno i da pre toga sami, isto tako javno, prikažu zapisnike sa svojih sednica.
Zašto to do sada nisu objavili!?
Zašto to nisu tražili profesori fakulteta, dekani i rektori univerziteta koji podržavaju blokade?
Da li je po jedan primerak zapisnika predat fakultetu?
Ako nije, zašto?Da li je plenum po zakonu bio dužan da to učini?
Nemoguće je da se bilo šta dešava na fakultetu a da o tome nema dokumentacije?
Da li će advokati koji će braniti vozače koji su pregazili studente tokom blokiranja saobraćajnica, koje niko nije obezbeđivao tužiti zbog toga plenum? Ili fakultet?
Da li plenum ne bi imao nikakvu odgovornost i da je neko od studenata poginuo?
Koliko studenata treba da pogine na blokadama saobraćajnica da bi plenum morao da obrazloži na koji način donosi svoje odluke? Jel obavezno da to bude veći broj ljudi nego što je stradalo pod nadstrešnicom da bi se ovo pitanje otvorilo?
Da li postoje video materijali sa sednica plenuma?
Da li postoje video materijali kamera fakulteta u prostorijama u kojima su održavane sednice plenuma i kod koga se nalaze?
Da li je plenum formalno dozvoljen zakonom R Srbije?
Ako nije, na koji još način jedna neformalna grupa, od recimo tri studenta, može takođe da obustavi rad fakulteta na dva meseca kad god hoće tako što može samo da kaže da je tako odlučila većina studenata na fakultetu?
Postoji li i po tom pitanju odgovornost dekana fakulteta?
Šta bi se dogodilo kada bi jedna politička grupacija sada uvela blokade sve dok se javno ne objave zvanični zapisnici sa svih plenuma sa pečatom i potpisom? I na koji način bi se dužina trajanja takvih blokada odrazila na sadašnji uspeh protesta?
Ta dokumentacija sigurno još uvek postoji i nije kasno da se objavi jer je sada od svega najvažnije da se između strana u sukobu uspostavi poverenje.
Ili su ti podaci iz nekog razloga veća tajna nego dosijei UDBE?
Lako je plakati za "Donom" i u isto vreme peći prase na Autokomandi ali dajte i da se malo uozbiljimo.
Ipak ste vi studenti."