Ко одлучује у име студената? Где су записници са пленума који су донели одлуке о блокадама?
Право у мету.
На друштвеној мрежи X појавила се објава у којој се постављају бројна питања у вези са студентским пленумима који су доносили одлуке о протестима и блокадама факултета у Србији. Ауторка поста доводи у питање репрезентативност ових одлука, указујући на то да је на појединим пленумима учествовало свега 1,4% или 1,7% укупног броја студената факултета.
Она се пита зашто записници са ових састанака нису јавно објављени и да ли су факултети добили званичне копије одлука. Такође, поставља питање одговорности у случају несрећа током блокада, као и могућности да било која друга група студената на сличан начин обустави рад факултета.
На крају, објава завршава позивом на транспарентност, истичући да би објављивање документације било кључно за враћање поверења у протесте.
Објаву са друштвене мреже "X" вам преносимо у целости:
"О репрезентативности Пленум. Извињавам се, млого се извињавам.
Први пример:
Пленум Економског факултета у Београду на коме је од укупног броја од 6.777 студената било присутно 95 студената или 1,4%, дана "тог и тог" донео је одлуку "такву и такву" за коју је од присутних на пленуму гласало 95 студента или 100% што представља 1,4% укупног броја студената на том факултету.
Председавајући пленума: потпис
Модератор пленума: потпис
Записничар на пленуму: потпис
или
Други пример:
Пленум Правног факултета у Београду на коме је од укупног броја од 7.910 студената било присутно 134 студента или 1,7%, дана "тог и тог" донео је одлуку "такву и такву" за коју је од присутних гласало 134 студента или 100% што представља 1,7% укупног броја студената на том факултету.
Председавајући пленума: потпис
Модератор пленума: потпис
Записничар на пленуму: потпис
*Осим укупног броја студената на Економском и Правном факултету Универзитета у Београду који су тачно наведени, сви остали бројеви су узети произвољно као пример.
Због чега студентски пленуми свих факултета у Србији ради што бржег и транспарентнијег решавања политичке кризе, од самог почетка нису јавно изашли са записницима са пленума. Уз помоћ ове документације, сигурно је путем конкретних и тачних бројева могло најпрецизније да се утврди на који начин се одлучивало о протестима, блокадама и другим активностима, за које се све више показује да су озбиљно утицали на судбину наше земље.
Сигурно је да би уз помоћ ових докумената целокупној јавности у Србији била најверније приказана суштина функционисања пленума путем којих су студенти организовани, што би било од велике помоћи при сагледавању настале ситуације и доношењу предлога за њено решавање.
Зар то нису веома важни подаци којима би много тога могло да се докаже? Или је то нека приватна фирма која није дужна да јавно објављује начин на који доноси "пословне" одлуке?
Поштено је да пленуми траже јавно објављивање документације за "надстрешницу" али је исто тако поштено и да пре тога сами, исто тако јавно, прикажу записнике са својих седница.
Зашто то до сада нису објавили!?
Зашто то нису тражили професори факултета, декани и ректори универзитета који подржавају блокаде?
Да ли је по један примерак записника предат факултету?
Ако није, зашто?Да ли је пленум по закону био дужан да то учини?
Немогуће је да се било шта дешава на факултету а да о томе нема документације?
Да ли ће адвокати који ће бранити возаче који су прегазили студенте током блокирања саобраћајница, које нико није обезбеђивао тужити због тога пленум? Или факултет?
Да ли пленум не би имао никакву одговорност и да је неко од студената погинуо?
Колико студената треба да погине на блокадама саобраћајница да би пленум морао да образложи на који начин доноси своје одлуке? Јел обавезно да то буде већи број људи него што је страдало под надстрешницом да би се ово питање отворило?
Да ли постоје видео материјали са седница пленума?
Да ли постоје видео материјали камера факултета у просторијама у којима су одржаване седнице пленума и код кога се налазе?
Да ли је пленум формално дозвољен законом Р Србије?
Ако није, на који још начин једна неформална група, од рецимо три студента, може такође да обустави рад факултета на два месеца кад год хоће тако што може само да каже да је тако одлучила већина студената на факултету?
Постоји ли и по том питању одговорност декана факултета?
Шта би се догодило када би једна политичка групација сада увела блокаде све док се јавно не објаве званични записници са свих пленума са печатом и потписом? И на који начин би се дужина трајања таквих блокада одразила на садашњи успех протеста?
Та документација сигурно још увек постоји и није касно да се објави јер је сада од свега најважније да се између страна у сукобу успостави поверење.
Или су ти подаци из неког разлога већа тајна него досијеи УДБЕ?
Лако је плакати за "Доном" и у исто време пећи прасе на Аутокоманди али дајте и да се мало уозбиљимо.
Ипак сте ви студенти."