Kod Obrenovca otkrivene nove količine OTPADA: Ljudi u skafanderima obilaze selo, a niko ne prijavljuje OTROV!
Meštani ogorčeni i u strahu
Obrenovačka policija pronašla je u petak nove količine opasnih materija: u Velikom Polju, na prostoru preduzeća "Sević" d.o.o., koje se bavilo prodajom građevinskog materijala, otkriveno je stotinak buradi, za koje se pretpostavlja da u sebi sadrže opasne i kancerogene materije. Na oko 35 buradi, plave boje, bio je natpis "Fabrika maziva Kruševac", i datum proizvodnje, februar 2013. Na preostalih 70 stajalo je - "otpadna zauljena voda za pranje rezervoara". Oko pet, šest buradi je napuklo i sadržina je iscurila.
Pročitajte i:
Čitav ovaj slučaj prijavili su meštani, koji tvrde da je tu burad dopremio Zoran Marković, vlasnik firme "Nitor trans", koji je već u pritvoru, jer je u njegovom dvorištu, u selu Vukićevica kod Obrenovca, pronađeno, zakopano, više od 25 tona kancerogenog i opasnog industrijskog otpada.
Inače, otpad koji je pronađen kod Markovića u dvorištu je kancerogeni industrijski proizvod. U buradima su, uz mazut, bili i rastvarači za organske supstance, farbe i odmašćivači. Sve su to industrijske hemikalije koje se ne mogu naći u slobodnoj prodaji, niti mogu nastati u kućnim uslovima. Tačnije, u otpadu su pronađeni izuzetno mutageni i opasni benzoli, benzeni i trihloretilen.
Da je otpad koji je pronađen opasan i kancerogen, zbog čega je uhapšen Zoran Marković (56), vlasnik firme "Nitor trans" koja se bavi drumskim prevozom tereta, potvrdio je na konferenciji i saradnik Instituta za biotehnologiju i konsalting MOL Ilija Brčeski. Kako je kazao, 11 uzoraka je kancerogeno i toksično, a četiri su inertna, što, svakako, ne znači da mogu protivzakonito da se odlažu, već moraju da se prerađuju.
Uplašeni i orgorčeni
Zatečeni meštani u ovom selu kažu da im niko nije rekao da ne bi smeli da piju vodu sa bunara, a njima se voda iz cisterni svakako dostavlja dva puta nedeljno. Ogorčeni su jer im mesecima niko ništa ne govori, a svakodnevno su viđali policiju, vatrogasce i ljude u skafanderima koji obilaze selo. Stručnjaci smatraju da bi nadležne ustanove morale dobro da ispitaju vodu u bunarima i zemljište, jer postoje velike šanse da je deo opasne materije otišao u zemlju. Naime, burad su bila zakopana na dubini od oko pet metara i to pre nešto više od četiri godine. Kada su izvađena, bila su uništena i zgnječena.