Код Обреновца откривене нове количине ОТПАДА: Људи у скафандерима обилазе село, а нико не пријављује ОТРОВ!
Мештани огорчени и у страху
Обреновачка полиција пронашла је у петак нове количине опасних материја: у Великом Пољу, на простору предузећа "Севић" д.о.о., које се бавило продајом грађевинског материјала, откривено је стотинак буради, за које се претпоставља да у себи садрже опасне и канцерогене материје. На око 35 буради, плаве боје, био је натпис "Фабрика мазива Крушевац", и датум производње, фебруар 2013. На преосталих 70 стајало је - "отпадна зауљена вода за прање резервоара". Око пет, шест буради је напукло и садржина је исцурила.
Прочитајте и:
Читав овај случај пријавили су мештани, који тврде да је ту бурад допремио Зоран Марковић, власник фирме "Нитор транс", који је већ у притвору, јер је у његовом дворишту, у селу Вукићевица код Обреновца, пронађено, закопано, више од 25 тона канцерогеног и опасног индустријског отпада.
Иначе, отпад који је пронађен код Марковића у дворишту је канцерогени индустријски производ. У бурадима су, уз мазут, били и растварачи за органске супстанце, фарбе и одмашћивачи. Све су то индустријске хемикалије које се не могу наћи у слободној продаји, нити могу настати у кућним условима. Тачније, у отпаду су пронађени изузетно мутагени и опасни бензоли, бензени и трихлоретилен.
Да је отпад који је пронађен опасан и канцероген, због чега је ухапшен Зоран Марковић (56), власник фирме "Нитор транс" која се бави друмским превозом терета, потврдио је на конференцији и сарадник Института за биотехнологију и консалтинг МОЛ Илија Брчески. Како је казао, 11 узорака је канцерогено и токсично, а четири су инертна, што, свакако, не значи да могу противзаконито да се одлажу, већ морају да се прерађују.
Уплашени и оргорчени
Затечени мештани у овом селу кажу да им нико није рекао да не би смели да пију воду са бунара, а њима се вода из цистерни свакако доставља два пута недељно. Огорчени су јер им месецима нико ништа не говори, а свакодневно су виђали полицију, ватрогасце и људе у скафандерима који обилазе село. Стручњаци сматрају да би надлежне установе морале добро да испитају воду у бунарима и земљиште, јер постоје велике шансе да је део опасне материје отишао у земљу. Наиме, бурад су била закопана на дубини од око пет метара и то пре нешто више од четири године. Када су извађена, била су уништена и згњечена.