Svečanost na Univerzitetu "Džon Nezbit": Otvoren Kongres Međunarodne naučne federacije za izučavanje Latinske Amerike i Kariba (FOTO)
Od velike važnosti za Srbiju
Večeras je u prostorijama Univerziteta "Džon Nezbit" svečano otvoren XVIII po redu Kongres Međunarodne federacije za izučavanje Latinske Amerike i Kariba (FIEALC). Obraćanjima istaknutih zvanica prethodila je himna Republike Srbije, a onda je usledilo obraćanje prvog potpredsednika Vlade i ministra spoljnih poslova, Ivice Dačića čime je Kongres i zvanično otvoren.
I sutra kišobrane ponesite sa sobom: Tek od ovog dana vraćaju se paklene vrućine!
Od naše dece ukrali 2 i po miliona evra: Vučić RAZOTKRIO zašto ga napadaju više od 2 meseca!
On je otvarajući Kongres pomenuo samo neke od velikih zemalja Latinske Amerike koje nisu priznale Kosovo. Među njima su Meksiko, Nikaragva, Gvatemala, Kuba Jamajka, Venecuela, Ekvador, Bolivija, Paragvaj, Čile, Argentina, Brazil, Urugvaj, Trinidad, Barbados.
- To sam sve naučio vežbajući za Unesko. Kosovo neće nikada ući u Unesko, zbog naših prijatelja - istakao je on.
Dačić je rekao i da je cilj da se ukinu vize sa svim zemljama Latinske Amerike, dodajući da i sada sa najvećim brojem zemalja imamo sistem slobodnog kretanja bez viza dodajući da je Srbija zainteresovana za jačanje ekonomske saradnje koja zaostaje za realnim mogućnostima, a pre svega za povećanje obima i uravnoteženja trgovinske razmene.
Prema njegovim rečima, cilj Srbije je da kreiranjem povoljnog ambijenta, kao i korišćenjem postojećih ugovornih okvira i otvaranjem novih, poboljša ekonomsku saradnju i privuče investicije zemalja Latinske Amerike. Takođe, zahvalio je i Univerzitetu Džon Nezbit što je organizovao ovaj kongres jer je to u državnom i nacionalnom interesu.
Ukazujući da je ovo prvi svetski kongres u oblasti Latinoameričkih studija u našem regionu, čime se Beograd ponosno pridružio Antaliji, Moskvi, Rimu, Tel Avivu i Parizu, Dačić je naveo da je reč o skupu od posebne akademske važnosti.
Dačić je rekao da Srbija tradicionalno pridaje veliki značaj razvoju odnosa sa državama regiona Latinske Amerike i Kariba, kojima je poseban pečat dala saradnja iz perioda Pokreta nestvrstanih zemalja, a što predstavlja kompelemrntarnu dimenziju spoljnopolitičkog angažmana, u kojem je ostvarivanje punopravnog članstva u EU osnovni prioritet, napomenuvši da je Srbija akreditovala svog ambasadora pri Zajednici karipskih država u januaru ove godine.
Uprkos interesovanju velikog broja zemalja, 18. kongres Međunarodne naučne federacije za izučavanje Latinske Amerike i Kariba(FIEALC) biće održan od 25. do 28. jula u Beogradu.
Ovo je najznačajnija i najuticajnija međunarodna federacija iz oblasti regionalnih latinskoameričkih i karipskih studija, osnovana u skladu sa inicijativom UNESCO za razvoj regionalnih studija u svetu.
Prvi Kongres Međunarodne federacije održan je 1982. godine u okviru obeležavanja 200 godina od rođenja Simona Bolivara, "Oslobodioca" Latinske Amerike, a generalni koordinator Kongresa u periodu od 1982. do 2004. godine bio je dr Leopoldo Zeo, poznati meksički filozof i jedan od najistaknutijih mislilaca Latinske Amerike.
Danas ova federacija okuplja više od 130 obrazovnih i naučnoistraživačkih institucija iz celog sveta. Ovaj događaj od izuzetnog naučnog značaja podržale su sve latinoameričke diplomatske misije akreditovane u Republici Srbiji. U radu XVIII Kongresa FIEALC u Beogradu učestvovaće 412 naučnika, kao i značajni zvanični predstavnici iz 44 zemlje.
U okviru Kongresa održaće se i "Dani Paragvaja", manifestacija kojom će po prvi put ova latinoamerička zemlja biti predstavljena u Srbiji i na Balkanu, na kojoj će posetioci imati priliku da prisustvuju izložbi fotografija o životu domorodačkih naroda Paragvaja, čuti razgovor Oca Zanardinija - čuvenog latinoameričkog antropologa - sa predstavnikom etničke zajednice Ažoreo o vrednostima njihove kulture i premijerno pogledati dokumentarni film o njihovom životu, snimljen u pokrajini Ćako.
Važna kulturna aktivnost tokom Kongresa biće i otvaranje izložbe Fondacije Dembicz iz Varšave o životu i delu čuvenog poljskog i jednog od najuglednijih evropskih stručnjaka za Latinsku Ameriku, Prof. dr Andrzeja Dembicz-a.