Свечаност на Универзитету "Џон Незбит": Отворен Конгрес Међународне научне федерације за изучавање Латинске Америке и Кариба (ФОТО)
Од велике важности за Србију
Вечерас је у просторијама Универзитета "Џон Незбит" свечано отворен XVIII по реду Конгрес Међународне федерације за изучавање Латинске Америке и Кариба (ФИЕАЛЦ). Обраћањима истакнутих званица претходила је химна Републике Србије, а онда је уследило обраћање првог потпредседника Владе и министра спољних послова, Ивице Дачића чиме је Конгрес и званично отворен.
И сутра кишобране понесите са собом: Тек од овог дана враћају се паклене врућине!
Од наше деце украли 2 и по милиона евра: Вучић РАЗОТКРИО зашто га нападају више од 2 месеца!
Он је отварајући Конгрес поменуо само неке од великих земаља Латинске Америке које нису признале Косово. Међу њима су Мексико, Никарагва, Гватемала, Куба Јамајка, Венецуела, Еквадор, Боливија, Парагвај, Чиле, Аргентина, Бразил, Уругвај, Тринидад, Барбадос.
- То сам све научио вежбајући за Унеско. Косово неће никада ући у Унеско, због наших пријатеља - истакао је он.
Дачић је рекао и да је циљ да се укину визе са свим земљама Латинске Америке, додајући да и сада са највећим бројем земаља имамо систем слободног кретања без виза додајући да је Србија заинтересована за јачање економске сарадње која заостаје за реалним могућностима, а пре свега за повећање обима и уравнотежења трговинске размене.
Према његовим речима, циљ Србије је да креирањем повољног амбијента, као и коришћењем постојећих уговорних оквира и отварањем нових, побољша економску сарадњу и привуче инвестиције земаља Латинске Америке. Такође, захвалио је и Универзитету Џон Незбит што је организовао овај конгрес јер је то у државном и националном интересу.
Указујући да је ово први светски конгрес у области Латиноамеричких студија у нашем региону, чиме се Београд поносно придружио Анталији, Москви, Риму, Тел Авиву и Паризу, Дачић је навео да је реч о скупу од посебне академске важности.
Дачић је рекао да Србија традиционално придаје велики значај развоју односа са државама региона Латинске Америке и Кариба, којима је посебан печат дала сарадња из периода Покрета нестврстаних земаља, а што представља компелемрнтарну димензију спољнополитичког ангажмана, у којем је остваривање пуноправног чланства у ЕУ основни приоритет, напоменувши да је Србија акредитовала свог амбасадора при Заједници карипских држава у јануару ове године.
Упркос интересовању великог броја земаља, 18. конгрес Међународне научне федерације за изучавање Латинске Америке и Кариба(ФИЕАЛЦ) биће одржан од 25. до 28. јула у Београду.
Ово је најзначајнија и најутицајнија међународна федерација из области регионалних латинскоамеричких и карипских студија, основана у складу са иницијативом УНЕСЦО за развој регионалних студија у свету.
Први Конгрес Међународне федерације одржан је 1982. године у оквиру обележавања 200 година од рођења Симона Боливара, "Ослободиоца" Латинске Америке, а генерални координатор Конгреса у периоду од 1982. до 2004. године био је др Леополдо Зео, познати мексички филозоф и један од најистакнутијих мислилаца Латинске Америке.
Данас ова федерација окупља више од 130 образовних и научноистраживачких институција из целог света. Овај догађај од изузетног научног значаја подржале су све латиноамеричке дипломатске мисије акредитоване у Републици Србији. У раду XVIII Конгреса ФИЕАЛЦ у Београду учествоваће 412 научника, као и значајни званични представници из 44 земље.
У оквиру Конгреса одржаће се и "Дани Парагваја", манифестација којом ће по први пут ова латиноамеричка земља бити представљена у Србији и на Балкану, на којој ће посетиоци имати прилику да присуствују изложби фотографија о животу домородачких народа Парагваја, чути разговор Оца Занардинија - чувеног латиноамеричког антрополога - са представником етничке заједнице Ажорео о вредностима њихове културе и премијерно погледати документарни филм о њиховом животу, снимљен у покрајини Ћако.
Важна културна активност током Конгреса биће и отварање изложбе Фондације Дембицз из Варшаве о животу и делу чувеног пољског и једног од најугледнијих европских стручњака за Латинску Америку, Проф. др Андрзеја Дембицз-а.