FENOMEN LAŽNIH VESTI: Šta će biti kada budemo svedoci događaja koji se nikad nisu dogodili?!
Fenomen "Fake news" uzima sve više maha
Zadnjih nekoliko meseci jedna od glavnih tema o kojoj se vodi široki razgovor su tzv. "lažne vesti", odnosno "fake news". Za neke su to lažne vesti, kreirane i plasirane kako bi se putem njih ostvario određeni politički učinak. Za druge, lažne vesti su i one informacije koje se ne mogu nužno potvrditi, ali ni opovrgnuti.
Lažne vesti: Koliko su opasne i kako se koriste za moderno ratovanje u svetu?!
IPAK PLASIRAJU "LAŽNE VESTI"?! CNN uklonio tekst o Trampovim "vezama" sa Rusima
Sve do sada koncept "lažne vesti" svodio se na pisani tekst, u pravilu objavljen na internetu. To nije teško izvesti - fiktivni mediji ili onlajn tabloidi objavljuju fiktivne vesti, a publika, koja se još uvijek nije naučila kako ne nasedati na lažne i podvaljene informacije, spremno ih rasparčava putem društvenih mreža.
No, šta ako sutrašnja "lažna vest" ne bude pisana, šta ako bude u video i audio formatu? Posledice bi mogle biti uistinu velike, a konfuzija masovna.
Govorimo o tehnološkom napretku na području imitacije glasa, ali i lažnog fizičkog prikaza osobe. Svi znamo šta je fotomontaža i koliko ona može biti uverljiva. Zamislimo sada video montažu koja prikazuje neku osobu da govori nešto što nikada nije rekla. Takvih montaža već ima mnogo, ali to su parodije koje ne izgledaju stvarno. Glavni razlog zašto ne izgledaju stvarno je činjenica da tehnologija još nije toliko napredovala da bi mogla do te mere lažirati osobu da svi mi gledajući to poverujemo da se radi o stvarnosti.
Upitajmo se, koliko će još vremena biti potrebno pre nego što se na Jutjubu i drugde počnu pojavljivati lažni video snimci koji će nam izgledati potpuno autentično? Koliko još vremena do događaja koji će biti potpuno proizvedeni izvan stvarnosti?
Tramp se oglasio OLUJOM TVITOVA u kojima BESNI zbog lažnih vesti!
Kada se to dogodi mogao bi to biti pravi haos za glasnogovornike državnih vlasti koji će morati neprestano potvrđivati i opovrgavati šta je stvarnost, što nije, a možda u konačnici ni oni sami više ne budu sigurni?
Stvarnost se može "iskriviti" na ovaj način i dolazi vreme kada će se to moći relativno lako učiniti. Današnji virtuelni glasovi zvuče skoro autentično samo dok izgovaraju određene unapred definisane fraze ili kombinaciju fraza. Vreme sastavljanja riječi će uskoro biti iza nas, a tada ulazimo u domen kada će računari uistinu "progovoriti".
Naime, govor čoveka se ne menja samo iz sekunde u sekundu, već iz mili-sekunde u mili-sekundu. Imitirati govor čoveka, a naročito govor specifičnog pojedinca, može zvučati užasno kompleksno, no pritom moramo imati na umu da dolaze računari koja već jesu "užasno kompleksni" i biće sve kompleksniji i moćniji.
Računari će progovoriti na temelju opsežnih algoritama koji će biti u stanju analizirati sate i sate snimljenog govora te iz toga "naučiti" izgovarati stvari kao, recimo, američki predsednik Donald Tramp.
Fejsbuk želi da nauči korisnike kako da prepoznaju LAŽNE VESTI!
Kroz koju godinu možda će svako na svom računaru imati zgodan softver, ili čak mobilnu aplikaciju, putem koje ćemo imati "svog" Trampa, ili bilo kog drugog, ko će nam pričati što god mi poželimo.
Najzanimljiviji će biti onaj vremenski međuprostor kada se takvim manipulacijama budu mogli baviti samo veći i organiziraniji timovi stručnjaka - naime, tada bi mogao do nas stići i prvi pravi veliki video "fake news" sadržaj koji će protresti svet.