ФЕНОМЕН ЛАЖНИХ ВЕСТИ: Шта ће бити када будемо сведоци догађаја који се никад нису догодили?!
Феномен "Факе news" узима све више маха
Задњих неколико месеци једна од главних тема о којој се води широки разговор су тзв. "лажне вести", односно "факе news". За неке су то лажне вести, креиране и пласиране како би се путем њих остварио одређени политички учинак. За друге, лажне вести су и оне информације које се не могу нужно потврдити, али ни оповргнути.
Лажне вести: Колико су опасне и како се користе за модерно ратовање у свету?!
ИПАК ПЛАСИРАЈУ "ЛАЖНЕ ВЕСТИ"?! CNN уклонио текст о Трамповим "везама" са Русима
Све до сада концепт "лажне вести" сводио се на писани текст, у правилу објављен на интернету. То није тешко извести - фиктивни медији или онлајн таблоиди објављују фиктивне вести, а публика, која се још увијек није научила како не наседати на лажне и подваљене информације, спремно их распарчава путем друштвених мрежа.
Но, шта ако сутрашња "лажна вест" не буде писана, шта ако буде у видео и аудио формату? Последице би могле бити уистину велике, а конфузија масовна.
Говоримо о технолошком напретку на подручју имитације гласа, али и лажног физичког приказа особе. Сви знамо шта је фотомонтажа и колико она може бити уверљива. Замислимо сада видео монтажу која приказује неку особу да говори нешто што никада није рекла. Таквих монтажа већ има много, али то су пародије које не изгледају стварно. Главни разлог зашто не изгледају стварно је чињеница да технологија још није толико напредовала да би могла до те мере лажирати особу да сви ми гледајући то поверујемо да се ради о стварности.
Упитајмо се, колико ће још времена бити потребно пре него што се на Јутјубу и другде почну појављивати лажни видео снимци који ће нам изгледати потпуно аутентично? Колико још времена до догађаја који ће бити потпуно произведени изван стварности?
Трамп се огласио ОЛУЈОМ ТВИТОВА у којима БЕСНИ због лажних вести!
Када се то догоди могао би то бити прави хаос за гласноговорнике државних власти који ће морати непрестано потврђивати и оповргавати шта је стварност, што није, а можда у коначници ни они сами више не буду сигурни?
Стварност се може "искривити" на овај начин и долази време када ће се то моћи релативно лако учинити. Данашњи виртуелни гласови звуче скоро аутентично само док изговарају одређене унапред дефинисане фразе или комбинацију фраза. Време састављања ријечи ће ускоро бити иза нас, а тада улазимо у домен када ће рачунари уистину "проговорити".
Наиме, говор човека се не мења само из секунде у секунду, већ из мили-секунде у мили-секунду. Имитирати говор човека, а нарочито говор специфичног појединца, може звучати ужасно комплексно, но притом морамо имати на уму да долазе рачунари која већ јесу "ужасно комплексни" и биће све комплекснији и моћнији.
Рачунари ће проговорити на темељу опсежних алгоритама који ће бити у стању анализирати сате и сате снимљеног говора те из тога "научити" изговарати ствари као, рецимо, амерички председник Доналд Трамп.
Фејсбук жели да научи кориснике како да препознају ЛАЖНЕ ВЕСТИ!
Кроз коју годину можда ће свако на свом рачунару имати згодан софтвер, или чак мобилну апликацију, путем које ћемо имати "свог" Трампа, или било ког другог, ко ће нам причати што год ми пожелимо.
Најзанимљивији ће бити онај временски међупростор када се таквим манипулацијама буду могли бавити само већи и организиранији тимови стручњака - наиме, тада би могао до нас стићи и први прави велики видео "факе news" садржај који ће протрести свет.