Makedonija gori, Bosna pred raspadom, Hrvatska vri, preti li opasnost SRBIJI?
Sukobi unutar država, ali i među njima, pokazuju da prilike na Zapadnom Balkanu sve više “klize” u nesigurnost i strah, i da bi u nekom trenutku mogle da dovedu do veoma ozbiljnih kriza, pa čak i oružanih sukoba ako se što pre “ne spusti lopta”.
Poslednji događaji u Makedoniji, umešanost kosovskog i albanskog rukovodstva u njih, sukob na relaciji Srbija-BiH, pa današnje odlaganje odluke francuskog suda o ekstradiciji nekadašnjeg lidera OVK i premijera Kosova Ramuša Haradinaja, samo dodatno dolivaju ulje na vatru koja na Balkanu gori više od dve decenije.
RUSIJA ZABRINUTA: Moguća destabilizacija Balkana zbog makedonske krize
Ozbiljna kriza države i društva u Makedoniji je verovatno i nešto najopasnije što se u prethodnom periodu dogodilo na ovim prostorima. Otud ne čudi ni reakcija EU, koja poziva na smirivanje tenzija i poštovanje izborne volje građana.
Zabrinutost za region, i to zbog Makedonije, izrazila je i Rusija. Zato je sasvim legitimno pitanje da li i građani Srbije ozbiljno treba da se zabrinu, i da li postoji bojazan da bi moglo da dođe do eskalacije koja bi se proširila na prve susede.
TAČI DOLIVA ULJE NA VATRU: Albanci u Makedoniji da uzmu stvar u svoje ruke
Kako za “Blic” kaže direktor Centra za regionalizam Aleksandar Popov, “ako ima vatre u susednoj kući, požar bi mogao da se proširi i na našu”.
- Sve ovo se dešava u našem komšiluku, pa ne možemo baš da budemo spokojni. Nema izgleda da će se sve ovo, za sada, preliti na nas, ali se nikad ne zna - kaže on.
ZAEV PODGREVA TENZIJE U MAKEDONIJi: Ovo je državni udar!
Kako objašnjava, makedonska kriza sa Srbijom nema nikakve veze, “ali nam je tu pred vratima”. Kaže i da ona prerasta u ozbiljan sukob koji može da ima ozbiljne posledice, dok je u slučaju revizije tužbe BiH protiv Srbije, naša zemlja direktno umešana. Ipak, “treba sačekati konačnu odluku suda u Hagu”.
- U BiH je u najvećoj meri posredi sukob između Milorada Dodika i Bakira Izetbegovića, koji ga koriste u političke svrhe. To nije nešto što do sada nismo videli ni mi ni EU. Međutim, problem je što se kriza svaki put diže na sve viši nivo - kaže on, istakavši da je jako loše što se ljudi u velikoj meri navikavaju na ovakva stanja.
POLITIČKA "BOMBA" U MAKEDONIJI: Ivanov odbio da Zaevu da mandat!
Albanija - novi faktor
Kao još jedan, “novi” faktor u celoj regionalnoj priči pojavila se i Albanija. Podrška ove zemlje stiže i takozvanim kosovskim vlastima, ali i albanskim partijama u Makedoniji. Takođe, nije nepoznanica ni njena podrška Haradinaju.
STIGLI NOVI DOKAZI: Haradinaj dvojici policajaca sekao delove tela pa ih ŽIVE ZAKOPAO
Popov kaže da ne misli da bi moglo da dođe do eskalacije sukoba ili, ne daj Bože rata, osim ako se nešto krupno ne desi na evropskom nivou.
- Sve balkanske zemlje su na putu ka EU, koja će morati da interveniše, ali je nevolja u tome što ni ona nije jedinstvena. Ova godina će i na Balkanu i u Uniji biti veoma napeta - ističe on.