Milica je letnji rasput provela u KINI jer je pobedila na jednom takmičenju: Po ova dva čoveka Kinezi znaju za Srbiju
Kinezi su izuzetno druželjubivi i sve ih zanima o dalekim državama, kakva je za njih i Srbija
Neko je raspust proveo kod babe i dede na selu, neko kod tetke i teče u Kikindi, a Milica Mladenović ga je provela u Kini.
Ovo se u Srbiji NIKADA NIJE DESILO: Ima veze sa TROPSKIM LETOM, a evo šta to ZNAČI
Buduća učenica drugog razreda smederevske Gimnazije Milica Mladenović letnji raspust provela je u Kini. Ona tamo nema nikog od rodbine, nije do sada imala ni drugara ni prijatelja, već ju je tamo odvelo znanje kineskog jezika.
Da provede četrdeset nezaboravnih dana u ovoj dalekoj zemlji, Milica je zaslužila jer je bila među pobednicima takmičenja u poznavanju kineskog jezika i kulture "Znanjem do Kine" Instituta "Konfučije", koji ima 938 ispostava u 108 zemalja.
Za nekog ko uči kineski jezik manje od godinu dana, jer u smederevskoj Gimnaziji su učionicu kineskog otvorili prošlog decembra, ovo je izuzetan uspeh. Ipak, nije baš tako, Milica nam otkriva tajnu - sama je pre nekoliko godina, uz pomoć interneta, televizije i filmova, počela da savladava kineski.
- Gledala sam na televiziji seriju "Vetar i oblak" i malo pomalo naučila reči pesme koja je išla kao odjavna špica. Tako je počelo - priča Milica.
Od kineske serije do odlaska u Peking, gde je s učenicima iz još 33 zemlje bila deo letnjeg kampa, za samo dve i po godine učenja ovog za nas laike teškog jezika...
- Nije težak, sada sam u Kini savladala treći nivo znanja, kako to oni mere. Zanimljivo je bilo u Pekingu, jer tamo imaju akcenat "ar", dodaju to maltene na kraju svake reči - upućuje nas Milica u detalje mandarinskog kineskog, koji se koristi kao službeni i govori u najvećem delu ove ogromne zemlje.
Kinezi su izuzetno druželjubivi, priča Milica, a i ljubopitljivi, sve ih zanima da saznaju o dalekim i egzotičnom državama, kakva je za njih i Srbija.
- Bilo je i smešnih situacija. Kada smo šetale, prilazi nam jedan stariji gospodin, čuvši njemu nepoznat jezik, pita nas odakle smo. Mi kažemo da smo iz Srbije i on tu, smeškajući se, počne da mlati rukom sa stisnutom pesnicom. Ispostavilo se da imitira pokrete u tenisu, da to treba da bude Đoković - smeje se Milica.
Igra asocijacija se tu ne završava, prilazi jedan još stariji, koji sad, čuvši "Đoković", "Beograd", kaže "Tito, Jugoslavija", Očigledno, ove naše krajeve pamti iz nekih drugih vremena. Ni mladi Kinezi se, po Miličnim rečima, mnogo ne razlikuju. Stekla je prijateljstva koja sad održava preko interneta, onako kako je i počela da uči njihov jezik. Mada je učenica prirodno-matematičkog smera u gimnaziji, planira da studira kineski, i to u Pekingu.
S kraja na kraj Pekinga za pola sata
Vredni domaćini omogućili su mladim gostima da upoznaju mnoge znamenitosti, od odlaska na Kineski zid do obilaska čuvenog Olimpijskog stadiona "Ptičje gnezdo".
- Peking je ogroman, ali se zahvaljujući brzim linijama metroa s kraja na kraj grada stiže za pola sata - objašnjava Milica kako su se prevozili i svaki put iznova zapanjili kada bi videli na mapi odakle su krenuli i gde su došli za tako kratko vreme.
Za mladu Srpkinju nešto kinesko
Mada je u kampu, zbog internacionalnog sastava, i jelovnik bio prilagođen, Milica je uglavnom birala kineske jela. Želi, kaže, da se navikne jer ima nameru da tu provede studentske dane, a i dopada joj se kineska kuhinja.