Ministarstvo za rad NASTAVLJA BORBU protiv RADA NA CRNO: Štitimo PRAVA RADNIKA, neće biti nelojalne konkurencije!
Realizovana druga po redu edukativna radionica o suzbijanju nelegalnog rada
Ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Zoran Đorđević prisustvovao je edukativnoj radionici u Pirotu, koja je sprovedena u sklopu projekta "Reci NE radu na crno", gde su predstavljeni dosadašnji rezultati projekta, a diskutovano je i o načinima efikasnog suzbijanja nelegalnog rada.
Pročitajte i:
Ministar Đorđević izjavio je da je ovo druga po redu edukativna radionica, od predviđenih 10, koje će se do kraja tekuće godine održati u gradovima cele Srbije.
- Cilj Ministarstva i Inspektorata za rad jeste da kroz projekat „Reci NE radi na crno“ razgovaraju sa poslodavcima, sindikatima i radnicima i celoj javnosti ukažu na veliki značaj suzbijanja sive ekonomije i na korist koju imaju svi oni koji poštuju zakon Republike Srbije - rekao je Đorđević.
Kako je istakao ministar, efikasnost ovog projekta značiće celoj Srbiji, na prvom mestu zaštiti prava radnika, sprečiće se nelojalna konkurencija, a većom naplatom poreza i doprinosa omogućiće se i dodatno ulaganje u našu zemlju i time poboljšati uslovi života svih naših građana.
V.d. direktora Inspektorata za rad Stevan Đurović rekao je da Inspektorat rada, pored borbe protiv sive ekonomije, istovremeno radi na većoj bezbednosti i zdravlja na radu.
- Imamo rezultate kojima se ponosimo. Prošle godine otkrili smo preko 22 000 lica koja su radila na crno, a od toga je 94 odsto zasnovalo stalni radni odnos. U toku ove godine imali smo 8 000 nadzora više, nego u istom periodu prošle godine i rezultati pokazuju da je za nekih 20 odsto manji broj lica koji rade na crno - rekao je Đurović.
Đurović ističe da su zakonske promene u okviru Zakona o radu usvojene u decembru mesecu prošle godine uticale na postignute rezultate, a one su podrazumevale da poslodavac mora da prijavi na zdravstveno i socijalno osiguranje radnika, pre nego što lice počne da radi.
- Akcijama koje sprovodimo svakodnevno postižemo smanjenje broja lica koja rade na crno, ali otkrivamo i dosta neregistrovanih subjekata. Prošle godine smo imali 769 neregistrovanih subjekata koji su radili bez zakonskih regulativa - rekao je Đurović i dodao da se uz podršku Norveške ambasade inspektori dodatno tehnički opremaju i time se stvaraju uslovi za efikasniji rad.
Načelnica Pirotskog okruga Dragana Tončić istakla je da je edukativna radionica u okviru projekta “Reci NE radu na crno“ dobra prilika da se podigne svest kod građana o štetnosti rada na crno, obzirom da Pirotski okrug ima više od 900 kompanija i preko 2 200 preduzetnika koji posluju.