Министарство за рад НАСТАВЉА БОРБУ против РАДА НА ЦРНО: Штитимо ПРАВА РАДНИКА, неће бити нелојалне конкуренције!
Реализована друга по реду едукативна радионица о сузбијању нелегалног рада
Министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Зоран Ђорђевић присуствовао је едукативној радионици у Пироту, која је спроведена у склопу пројекта "Реци НЕ раду на црно", где су представљени досадашњи резултати пројекта, а дискутовано је и о начинима ефикасног сузбијања нелегалног рада.
Прочитајте и:
Министар Ђорђевић изјавио је да је ово друга по реду едукативна радионица, од предвиђених 10, које ће се до краја текуће године одржати у градовима целе Србије.
- Циљ Министарства и Инспектората за рад јесте да кроз пројекат „Реци НЕ ради на црно“ разговарају са послодавцима, синдикатима и радницима и целој јавности укажу на велики значај сузбијања сиве економије и на корист коју имају сви они који поштују закон Републике Србије - рекао је Ђорђевић.
Како је истакао министар, ефикасност овог пројекта значиће целој Србији, на првом месту заштити права радника, спречиће се нелојална конкуренција, а већом наплатом пореза и доприноса омогућиће се и додатно улагање у нашу земљу и тиме побољшати услови живота свих наших грађана.
В.д. директора Инспектората за рад Стеван Ђуровић рекао је да Инспекторат рада, поред борбе против сиве економије, истовремено ради на већој безбедности и здравља на раду.
- Имамо резултате којима се поносимо. Прошле године открили смо преко 22 000 лица која су радила на црно, а од тога је 94 одсто засновало стални радни однос. У току ове године имали смо 8 000 надзора више, него у истом периоду прошле године и резултати показују да је за неких 20 одсто мањи број лица који раде на црно - рекао је Ђуровић.
Ђуровић истиче да су законске промене у оквиру Закона о раду усвојене у децембру месецу прошле године утицале на постигнуте резултате, а оне су подразумевале да послодавац мора да пријави на здравствено и социјално осигурање радника, пре него што лице почне да ради.
- Акцијама које спроводимо свакодневно постижемо смањење броја лица која раде на црно, али откривамо и доста нерегистрованих субјеката. Прошле године смо имали 769 нерегистрованих субјеката који су радили без законских регулатива - рекао је Ђуровић и додао да се уз подршку Норвешке амбасаде инспектори додатно технички опремају и тиме се стварају услови за ефикаснији рад.
Начелница Пиротског округа Драгана Тончић истакла је да је едукативна радионица у оквиру пројекта “Реци НЕ раду на црно“ добра прилика да се подигне свест код грађана о штетности рада на црно, обзиром да Пиротски округ има више од 900 компанија и преко 2 200 предузетника који послују.