MOJA PRAVA SU OZBILJNO NARUŠENA: Radovan Karadžić uložio žalbu HAŠKOM TRIBUNALU
Bivši predsednik Republike Srpske Radovan Karadžić uložio je danas žalbu Haškom tribunalu.
Radovan Karadžić je uložio žalbu Haškom tribunalu na presudu kojom je osuđen na 40 godina zatvora zbog genocida u Srebrenici i zločina protiv čovečnosti u Bosni i Hercegovini 1992-1995. godine.
Karadžić u žalbi na 238 stranica naveo 48 "suštinskih i proceduralnih grešaka Sudskog veća" koje su dovele do toga da 24. marta bude osuđen.
- Ukoliko se ne isprave, suđenja s greškom i nefer presude, poput moje, samo će ubrzati bekstvo država poput Južne Afrike i Rusije od međunarodnog pravnog sistema jer je sistem politizovan i zasnovan na dvojnim standardima. To bi moglo da uništi mogućnost za međunarodnu pravdu - naveo je Karadžić u žalbi.
HAN: EK već pripremila teren za otvaranje novih poglavlja
U delu žalbe koji se odnosi na genocid u Srebrenici, on je naveo da "nikada ozbiljnija osuda nije stajala na labavijim nogama".
- Zaključak Sudskog veća da sam učestvovao u ubistvima zarobljenika u Srebrenici na osnovu nejasnog presretnutog razgovora je nesiguran, neosnovan i netačan - naveo je Karadžić.
On je uložo žalbu i na deo presude kojim je proglašen krivim za terorisanje građana Sarajeva.
PREMIJER O IZBORIMA: Ne bavim se time, radim ono što je važno za Srbiju!
Bivši predsednik Republike Srpske žalio se i na sam postupak, jer su mu, kako kaže narušena prava. Među kojima je i kršenje obaveze tužilaca Haškog tribunala da mu dostave sve dokaze, ali i odluka da mu se ne dozvoli da sam sebi postavlja pitanja.
- Moja prava su ozbiljno narušena jer sudsko veće nije naložilo Ratku Mladiću da odgovara na pitanja kada je pozvan za svedoka - naveo je Karadžić u žalbi.
ČUVAĆU SUVERENOST SRBIJE, UKLJUČUJUĆI I KOSOVO: Na ovo će se ZAKLINJATI budući PREDSEDNIK SRBIJE
Haško tužilaštvo je takođe uložilo žalbu na Karadžićevu presudu, zatraživši da bude proglašen krivim za genocid počinjen 1992. godine. Usmeno izlaganje žalbi trebalo bi da bude održano na proleće 2018. godine, a konačne presude se očekuju godinu dana kasnije.