Završen je sastanak predsednika Vučića i Metjua Palmera.
Nakon sastanka sa Metjuom Palmerom, predsednik Vučić se obratio novinarima.
- Pre svega razgovarali smo o odnosima Beograda i Prištine, kao i o zastoju dijaloga i različitim načinima da sačuvamo mir i stabilnost u celom regionu - rekao je Vučić, a zatim dodao:
- Naše pozicije su različite, SAD su priznale nezavisno Kosovo, za Srbiju je Kosovo neotuđivi deo teritorije. I pored naših razlika, jasno je da se do rešenja može doći samo pregovorima, međusobnim uvažavanjem i međusobnim poštovanjem srpskih i albanskih interesa.
Predsednik je insistirao na poštovanju srpskih interesa kao i interesa srpskog naroda na Kosovu i Metohiji.
- Govorio sam i o očuvanju interesa Srba na Kosovu i Metohiji, o nastavku normalnog života za te ljude, ali smo govorili i o interesima Srbije u celini. Ja sam zahvalan Sjedinjenim Američkim Državama na podršci evropskom putu Srbije.
Pored Kosova, jedna od tema su bili i uzlazni bilateralni i ekonomski odnosi naše Srbije i SAD, a Metju Palmer je u potpunosti podržao evropsku perspektivu Srbije.
- Naširoko smo razgovarali o bilateralnim odnosima, koji su jaki i napreduju, posebno u ekonomskoj oblasti - rekao je on.
Jedno od glavnih pitanja je sastanak u Parizu, na kom je trebalo da se raspravlja o situaciji na Kosovu i taksama koje su prištinske vlasti uvele na robu iz centralne Srbije.
- Nisam siguran hoće li biti sastanka u Parizu ili ne, mi smo za to spremni, ali nećemo da slušamo ponovo iste priče iz Prištine - rekao je Vučić.
- Rekao sam mu da je suština u tome - kako da razgovarate sa nekim ko sprečava protok roba i usluga u 21. veku - rekao je Vučić, a zatim dodao:
- Ako niste u situaciji da prebacite običan keks sa jedne na drugu teritoriju, a o čemu onda drugom da razgovarate, a treba da govorimo o mnogo komplikovanijim i važnijim pitanjima.
Metju Palmer je dodao da su takse koje je uvela prištinska vlast prepreka dijalogu Beograda i Prištine, a time i njihovom evropskom putu, i da bi Vašington želeo da se one ukinu.
- Jako je važno da se nastavi dijalog, jer on otvara evropski put, kako za Srbiju, tako i Kosovo. Vidimo da su takse prepreka tome. Želeli bi da se one ukinu i da se time omogući obema stranama da se vrate na dijalog - kazao je Palmer na zajedničkoj pres konferenciji.
Predsednik Vučić je na kraju pozvao američkog predsednika Donalda Trampa da poseti Srbiju.
Zamenik pomoćnika državnog sekretara SAD prethodno se sastao sa Vučićem u oktobru prošle godine, kada je poručio da SAD podržavaju dijalog Beograda i Prištine u cilju postizanja dogovora, koji bi vodio ka punoj normalizaciji odnosa, kao i da je Vašington posvećen tome da Srbija napreduje i postane članica EU.
Zvaničnik Stejt departmenta tada je pozvao Beograd i Prištinu da iskoriste istorijsku priliku i postignu sporazum koji bi bio trajan i koji bi bio "vin-vin" za obe strane, odnosno nešto što donosi dobitak i jednima i drugima, ocenivši da je vreme za kompromis i fleksibilnost.
Sastanak se održava nešto više od dve sedmice uoči sastanka u Parizu, na temu Kosova i Metohije. Zvaničnik američkog Saveta za nacionalnu bezbednost Džon Erat izjavio je u međuvremenu da su SAD voljne da učestvuju na predstojećoj konferenciji u Parizu, ali da to još nije određeno.