Завршен је састанак председника Вучића и Метјуа Палмера.
Након састанка са Метјуом Палмером, председник Вучић се обратио новинарима.
- Пре свега разговарали смо о односима Београда и Приштине, као и о застоју дијалога и различитим начинима да сачувамо мир и стабилност у целом региону - рекао је Вучић, а затим додао:
- Наше позиције су различите, САД су признале независно Косово, за Србију је Косово неотуђиви део територије. И поред наших разлика, јасно је да се до решења може доћи само преговорима, међусобним уважавањем и међусобним поштовањем српских и албанских интереса.
Председник је инсистирао на поштовању српских интереса као и интереса српског народа на Косову и Метохији.
- Говорио сам и о очувању интереса Срба на Косову и Метохији, о наставку нормалног живота за те људе, али смо говорили и о интересима Србије у целини. Ја сам захвалан Сједињеним Америчким Државама на подршци европском путу Србије.
Поред Косова, једна од тема су били и узлазни билатерални и економски односи наше Србије и САД, а Метју Палмер је у потпуности подржао европску перспективу Србије.
- Нашироко смо разговарали о билатералним односима, који су јаки и напредују, посебно у економској области - рекао је он.
Једно од главних питања је састанак у Паризу, на ком је требало да се расправља о ситуацији на Косову и таксама које су приштинске власти увеле на робу из централне Србије.
- Нисам сигуран хоће ли бити састанка у Паризу или не, ми смо за то спремни, али нећемо да слушамо поново исте приче из Приштине - рекао је Вучић.
- Рекао сам му да је суштина у томе - како да разговарате са неким ко спречава проток роба и услуга у 21. веку - рекао је Вучић, а затим додао:
- Ако нисте у ситуацији да пребаците обичан кекс са једне на другу територију, а о чему онда другом да разговарате, а треба да говоримо о много компликованијим и важнијим питањима.
Метју Палмер је додао да су таксе које је увела приштинска власт препрека дијалогу Београда и Приштине, а тиме и њиховом европском путу, и да би Вашингтон желео да се оне укину.
- Јако је важно да се настави дијалог, јер он отвара европски пут, како за Србију, тако и Косово. Видимо да су таксе препрека томе. Желели би да се оне укину и да се тиме омогући обема странама да се врате на дијалог - казао је Палмер на заједничкој прес конференцији.
Председник Вучић је на крају позвао америчког председника Доналда Трампа да посети Србију.
Заменик помоћника државног секретара САД претходно се састао са Вучићем у октобру прошле године, када је поручио да САД подржавају дијалог Београда и Приштине у циљу постизања договора, који би водио ка пуној нормализацији односа, као и да је Вашингтон посвећен томе да Србија напредује и постане чланица ЕУ.
Званичник Стејт департмента тада је позвао Београд и Приштину да искористе историјску прилику и постигну споразум који би био трајан и који би био "вин-вин" за обе стране, односно нешто што доноси добитак и једнима и другима, оценивши да је време за компромис и флексибилност.
Састанак се одржава нешто више од две седмице уочи састанка у Паризу, на тему Косова и Метохије. Званичник америчког Савета за националну безбедност Џон Ерат изјавио је у међувремену да су САД вољне да учествују на предстојећој конференцији у Паризу, али да то још није одређено.