NARODNI POSLANIK DUŠAN MARIĆ GOVORIO NA 6. SVETSKOM FORUMU U BAKUU: UN, EU i NATO da zaštite Srbe i srpsku kulturnu baštinu na KiM
U organizaciji UN i UNESKO, od 1. do 3.maja, u Bakuu, Republika Azerbejdžan, održan je održan Šesti svetski forum o interkulturnom dijalogu, na kojem su glavne teme bile dijalog o miru i globalnoj bezbednosti i očuvanje kulturnog nasleđa.
Učestvovali su predsednici, potpredsednici ili narodni poslanici iz 110 zemalja, a Srbiju je predstavljao narodni poslanik Dušan Marić.
Kad je očuvanje kulturnog nasleđa u pitanju, istakao je Marić, Republika Srbija ima propise koji su u skladu sa najvišim evropskim i svetskim standardima, bez obzira kojoj naciji ili religiji to kulturno nasleđe pripada.
-I za tu namenu Republika Srbija izdvaja značajna sredstva iz državnog budžeta. Posebno kada je u pitanju očuvanje kulturnog blaga nacionalnih i verskih manjina. Nažalost, na Kosovu i Metohiji, teritoriji Srbije koja je pod kontrolom UN, NATO i privremenih institucija u Prištini, već 25 godina odvija se pravno i fizičko nasilje nad kulturnim nasleđem srpskog naroda. Od pokušaja da se manastiri Srpske pravoslavne crkve proglase za kulturno nasleđe albanskog naroda, do njihovog fizičkog uništavanja - rekao je Marić.
On je istakao da je od dolaska vojnika NATO (KFOR), 12. juna 1999. godine, na KiM oštećeno ili potpuno uništeno 125 crkava i manastira, kao i na desetine pravoslavnih grobalja.
-Samo u tri dana u martu 2004. zapaljeno je i uništeno 35 hrišćanskih crkava i spomenika kulture prve kategorije. Crkva Bogorodica Ljeviška, zadužbina srpskog Kralja Milutina iz 1306. godine, koja se nalazi na listi svetske kulturne baštine UNESKA i danas stoji spaljena i ograđena bodljikavom žicom. Manastir svetih Arhangela, zadužbina srpskog cara Dušana iz 1331. godine je zapaljen i miniran. Manastir Visoki Dečani, takođe na listi UNESKA, zadužbinu srpskog Kralja Stefana iz 1335. čuvaju vojnici NATO.
U porušenim hramovima uništeno je oko 16.000 fresaka, ikona i drugih crkvenih relikvija, kao i knjige krštenih i umrlih koje svedoče o vekovnom trajanju Srba na KiM. Ikone i druge crkvene dragocenosti su zajedno pljačkali i preprodavali albanski ekstremisti i vojnici NATO.
Ni jedan počinilac tih zločina nije procesuiran, niti kažnjen.
Nakon dolaska NATO sa KiM je proterano 200.000 Srba, a njih 555 ubijeno.
-Jedini način da Srbi i njihova kulturna baština budu zaštićeni jeste da Srbiji bude vraćen suverenitet na KiM a da u međuvremenu bude formirana Zajednica srpskih opština, u skladu sa Briselskim sporazumom koji je potpisan 2013. godine, a čije sprovođenje Priština uporno izbegava. Umesto da kazni takvo ponašanje, licemerni Zapad je vlast u Prištini prvo nagradio priznanjem lažne države Kosovo, a sada namerava da ih primi u Savet Evrope.
Republika Srbija je za mir, za razvoj dobrih odnosa sa svim susednim državama, za poštovanje Povelje UN i međunarodnog prava i za pravično kažnjavanje svih zločina koji su počinjeni u bivšoj Jugoslaviji a ne samo zločina koje su počinili Srbi.
-Srbija će nastaviti da brižljivo čuva kulturno nasleđe svih naroda koji u njoj žive ali apeluje na UN, EU i NATO da zaštite srpski narod i srpsko kulturno nasleđe na KiM - rekao je Marić.