NASTAVAK SRPSKO-RUSKE VOJNE SARADNJE: Zoran Ðorđević isključuje pridruživanje vojnim savezima
Srbija će zadržati vojnu neutralnost uprkos odluci susedne Crne Gore da se pridruži NATO-u
Srbija će zadržati vojnu neutralnost uprkos odluci susedne Crne Gore da se pridruži NATO-u i neće tražiti članstvo ni u jednom vojnom savezu, izjavio je ministar odrbane Zoran Ðorđević.
NA POLIGONU KOD BUJANOVCA PUCALO: Srpska vojska OBJASNILA stvari Američkoj!
MILOŠ, LAZAR I ŠUMADIJA PONOS SRBIJE: Domaći vojni aduti na SVETSKOJ IZLOŽBI NAORUŽANJA (FOTO)
- Što se tiče odnosa sa Crnom Gorom, mi imamo dobre odnose sa ovom zemljom, poštujemo njen izbor. Oni (žele članstvo u NATO) u interesu svojih građana. Srbija ima nezavisnu politiku i ostaje vojno neutralna država. Ona ne želi da se priključuje vojnim savezima, ostajući garant bezbednosti - rekao je Ðorđević u intervjuu Sputnjiku.
Ðorđević, koji se nalazi u Moskvi, kaže da Rusija još nije isporučila borbene avione MiG 29 ali da će se ta isporuka sigurno dogoditi, kao i da o tome nije razgovarao na sastanku sa ruskim ministrom odbrane Sergejom Šojguom u utorak.
- Javnost će biti obaveštena o tome. Isporuka se još nije dogodila, ali će se sigurno desiti - rekao je on posle sastanka sa Šojguom.
Ministar je kao netačne odbacio navode da NATO sprečava isporuku šest ruskih migova.
- Nema problema. Jeste li čuli ministra Šojgua ili predsednika Vučića ili mene da kažemo nešto o tome? Ima medijskih navoda koje ne mogu da nazovem ozbiljnim. Mi želimo da komentarišemo samo ozbiljne informacije - rekao je Ðorđević.
On je takođe rekao da sa Šojguom sada nije razgovarao o kupovini ruskih raketnih sistema zemlja-vazduh tipa S-300 i S-400, ali da je Srbija još uvek zainteresovana da ima sva neophodna sredstva za zaštitu svog suvereniteta.
- Nismo razgovarali baš o tome... Ne bih hteo da otkrivam tehničke detalje. Srbiji je potrebna vazdušna odbrana, imamo nekoliko opcija o tome kako želimo da zaštitimo svoj suverenitet na nebu. Naravno, oslanjamo se na Rusiju zato što već imamo puno ruske tehnologije. Što se tiče sistema S-300 i S-400, oni su veoma skupi, ali hoćemo najbolje za zaštitu našeg suvereniteta - rekao je Ðorđević.
On je rekao da je sa Šojguom razgovarao i o potencijalima za povećanje broja zajedničkih srpsko-ruskih vojnih vežbi, kao i o učešću Srbije u vežbama Organizacije ugovora o kolektivnoj bezbednosti (ODKB), u septembru u Kazahstanu, i obučavanju naših ljudi.
- To povećava operativnu gotovost srpske vojske - rekao je Ðorđević.
On je dodao da je Srbija 2016. godine održala osam vežbi sa NATO-om, dve sa Sjedinjenim Američkim Državama i dve sa Rusijom. Govoreći o misiji NATO-a na Kosovu, Ðorđević kaže da Srbija ne vidi alternativu Kforu, jer je to jedini instrument osiguranja bezbednosti Srba na Kosovu i Metohiji.
- Kfor je jedini garant bezbednosti za Srbe na Kosovu i Metohiji. Sva druga rešenja su neprihvatljiva za nas. Mi sarađujemo sa Kforom i želimo da se ta situacija zadrži - rekao je Ðorđević.
Rusija nastavlja pomoć Srbiji povodom uklanjanja mina
Rusko ministarstvo za vanredne situacije nastaviće da pomaže Srbiji u uklanjanju mina, izjavio je zamenik ruskog ministra za vanredne situacije Oleg Baženov, saopštila je pres služba tog Ministarstva.
Na veliko zadovoljstvo možemo da ukažemo na postizanje uspeha u sferi bilateralne saradnje, kao što je uklanjanje mina, rekao je Baženov, preneo je TAS S.
Sredinom decembra 2016. zajednička rusko-srpska grupa terenskih inženjera završila je radnu sezonu i to je već deveta sezona zajendničkih aktivnosti, rekao je Baženov.
Ove godine nastavićemo da pomažemo Srbiji u uklanjnaju mina, rekao je on, navedeno je u saopštenju.
Prema podacima ruskog Ministarstva za vanredne situacije, tokom zajedničke saradnje ruski i srpski inženjeri su uspeli da deaktiviraju više od 13.000 komada municije i očiste 5,3 miliona kvadratnih metara od mina.