НАСТАВАК СРПСКО-РУСКЕ ВОЈНЕ САРАДЊЕ: Зоран Ђорђевић искључује придруживање војним савезима
Србија ће задржати војну неутралност упркос одлуци суседне Црне Горе да се придружи НАТО-у
Србија ће задржати војну неутралност упркос одлуци суседне Црне Горе да се придружи НАТО-у и неће тражити чланство ни у једном војном савезу, изјавио је министар одрбане Зоран Ђорђевић.
НА ПОЛИГОНУ КОД БУЈАНОВЦА ПУЦАЛО: Српска војска ОБЈАСНИЛА ствари Америчкој!
МИЛОШ, ЛАЗАР И ШУМАДИЈА ПОНОС СРБИЈЕ: Домаћи војни адути на СВЕТСКОЈ ИЗЛОЖБИ НАОРУЖАЊА (ФОТО)
- Што се тиче односа са Црном Гором, ми имамо добре односе са овом земљом, поштујемо њен избор. Они (желе чланство у НАТО) у интересу својих грађана. Србија има независну политику и остаје војно неутрална држава. Она не жели да се прикључује војним савезима, остајући гарант безбедности - рекао је Ђорђевић у интервјуу Спутњику.
Ђорђевић, који се налази у Москви, каже да Русија још није испоручила борбене авионе МиГ 29 али да ће се та испорука сигурно догодити, као и да о томе није разговарао на састанку са руским министром одбране Сергејом Шојгуом у уторак.
- Јавност ће бити обавештена о томе. Испорука се још није догодила, али ће се сигурно десити - рекао је он после састанка са Шојгуом.
Министар је као нетачне одбацио наводе да НАТО спречава испоруку шест руских мигова.
- Нема проблема. Јесте ли чули министра Шојгуа или председника Вучића или мене да кажемо нешто о томе? Има медијских навода које не могу да назовем озбиљним. Ми желимо да коментаришемо само озбиљне информације - рекао је Ђорђевић.
Он је такође рекао да са Шојгуом сада није разговарао о куповини руских ракетних система земља-ваздух типа С-300 и С-400, али да је Србија још увек заинтересована да има сва неопходна средства за заштиту свог суверенитета.
- Нисмо разговарали баш о томе... Не бих хтео да откривам техничке детаље. Србији је потребна ваздушна одбрана, имамо неколико опција о томе како желимо да заштитимо свој суверенитет на небу. Наравно, ослањамо се на Русију зато што већ имамо пуно руске технологије. Што се тиче система С-300 и С-400, они су веома скупи, али хоћемо најбоље за заштиту нашег суверенитета - рекао је Ђорђевић.
Он је рекао да је са Шојгуом разговарао и о потенцијалима за повећање броја заједничких српско-руских војних вежби, као и о учешћу Србије у вежбама Организације уговора о колективној безбедности (ОДКБ), у септембру у Казахстану, и обучавању наших људи.
- То повећава оперативну готовост српске војске - рекао је Ђорђевић.
Он је додао да је Србија 2016. године одржала осам вежби са НАТО-ом, две са Сједињеним Америчким Државама и две са Русијом. Говорећи о мисији НАТО-а на Косову, Ђорђевић каже да Србија не види алтернативу Кфору, јер је то једини инструмент осигурања безбедности Срба на Косову и Метохији.
- Кфор је једини гарант безбедности за Србе на Косову и Метохији. Сва друга решења су неприхватљива за нас. Ми сарађујемо са Кфором и желимо да се та ситуација задржи - рекао је Ђорђевић.
Русија наставља помоћ Србији поводом уклањања мина
Руско министарство за ванредне ситуације наставиће да помаже Србији у уклањању мина, изјавио је заменик руског министра за ванредне ситуације Олег Баженов, саопштила је прес служба тог Министарства.
На велико задовољство можемо да укажемо на постизање успеха у сфери билатералне сарадње, као што је уклањање мина, рекао је Баженов, пренео је ТАС С.
Средином децембра 2016. заједничка руско-српска група теренских инжењера завршила је радну сезону и то је већ девета сезона зајендничких активности, рекао је Баженов.
Ове године наставићемо да помажемо Србији у уклањнају мина, рекао је он, наведено је у саопштењу.
Према подацима руског Министарства за ванредне ситуације, током заједничке сарадње руски и српски инжењери су успели да деактивирају више од 13.000 комада муниције и очисте 5,3 милиона квадратних метара од мина.