NOVI SUDIJA u postupku protiv Radovana Karadžića: Portugalac zamenio Amerikanca
Američkog sudiju Teodora Merona u Apelacionom veću u procesu protiv Radovana Karadžića zameniće portugalski sudija Ivo Rosa, odlučio je Mehanizam u Hagu.
Tom odlukom Apelacionog veća suda završen je pravni spor sudija Merona i Žana-Kloda Antonetija, drugog sudije po starešinstvu, o tome ko ima pravo da imenuje novog sudiju, javili su beogradski mediji.
Spor je nastao kada se Meron, poslije zahteva Karadžićeve odbrane za njegovo izuzeće zbog pristrasnosti, povukao iz Apelacionog veća i na svoje mesto imenovao sudiju Rosu.
Isplivale NAJCRNJE TAJNE: Transkripti razgovora agenata MI-6 i CIA otkrivaju ko je ubio Đinđića!
Sudija Antoneti, kao i Karadžićeva odbrana, smatrali su, međutim, da je na Antonetiju da posle Meronovog povlačenja iz predmeta, imenuje svog zamenika.
Antoneti je usvojio zahtev odbrane i isključio iz Žalbenog veća sudiju Rosu, koga je kao svoju zamenu postavio predsednik suda Teodor Meron.
Proučavajući dokumentaciju, Antoneti je utvrdio da Meron nesporno izgleda kao pristrasan sudija u Karadžićevom postupku, pošto je u drugim procesima označio Karadžića kao učesnika zločinačkog poduhvata tokom rata u BiH. Zbog toga, kaže Antoneti, Meron ne može da postupa u Karadžićevom slučaju, niti može da imenuje svoju zamenu.
Apelaciono veće presudilo je da Meron, kao predsednik suda, iako se povukao iz procesa Karadžiću, zadržava pravo da imenuje sudiju u Apelaciono veće.
Tužilaštvo Mehanizma zatražilo je 25. oktobra izuzeće sudije Antonetija iz odlučivanja o zahtevu Karadžića da se iz njegovog žalbenog veća izuzme sudija Vilijem Sekul, kojeg je na to mjesto imenovao predsednik Mehanizma Teodor Meron, koji se prethodno sam izuzeo iz Karadžićevog žalbenog veća na zahtev odbrane.
Jedan od pravnih zastupnika Radovana Karadžića, advokat Goran Petronijević podsetio je da je odbrana stavila zahtev za izuzeće i isključenje Merona iz slučaja, objasnivši da isključenje znači da ne odlučuje ni o čemu što se tiče ovog postupka. Prema njegovim rečima, ako je neko pristrasan da bude sudija, onda ne može odlučivati ni kao predsednik suda.
Karadžić je u martu 2016. godine osuđen na 40 godina zatvora zbog, kako je navedeno u presudi, genocida u Srebrenici i zločina protiv čovečnosti u BiH 1992-1995. godine.
Žalbeni postupak u njegovom slučaju ušao je u poodmaklu fazu, ali se zbog novih okolnosti i utvrđivanja koje će sudsko veće odlučivati o žalbama, s njim zastalo.
Pratite nas i na instagramu.