НОВИ СУДИЈА у поступку против Радована Караџића: Португалац заменио Американца
Америчког судију Теодора Мерона у Апелационом већу у процесу против Радована Караџића замениће португалски судија Иво Роса, одлучио је Механизам у Хагу.
Том одлуком Апелационог већа суда завршен је правни спор судија Мерона и Жана-Клода Антонетија, другог судије по старешинству, о томе ко има право да именује новог судију, јавили су београдски медији.
Спор је настао када се Мерон, послије захтева Караџићеве одбране за његово изузеће због пристрасности, повукао из Апелационог већа и на своје место именовао судију Росу.
Испливале НАЈЦРЊЕ ТАЈНЕ: Транскрипти разговора агената МИ-6 и ЦИА откривају ко је убио Ђинђића!
Судија Антонети, као и Караџићева одбрана, сматрали су, међутим, да је на Антонетију да после Мероновог повлачења из предмета, именује свог заменика.
Антонети је усвојио захтев одбране и искључио из Жалбеног већа судију Росу, кога је као своју замену поставио председник суда Теодор Мерон.
Суђење Караџићу У БЛОКАДИ: Сукоб судија Мерона и Антонетија због бившег председника Републике Српске
Проучавајући документацију, Антонети је утврдио да Мерон неспорно изгледа као пристрасан судија у Караџићевом поступку, пошто је у другим процесима означио Караџића као учесника злочиначког подухвата током рата у БиХ. Због тога, каже Антонети, Мерон не може да поступа у Караџићевом случају, нити може да именује своју замену.
Апелационо веће пресудило је да Мерон, као председник суда, иако се повукао из процеса Караџићу, задржава право да именује судију у Апелационо веће.
Тужилаштво Механизма затражило је 25. октобра изузеће судије Антонетија из одлучивања о захтеву Караџића да се из његовог жалбеног већа изузме судија Вилијем Секул, којег је на то мјесто именовао председник Механизма Теодор Мерон, који се претходно сам изузео из Караџићевог жалбеног већа на захтев одбране.
Један од правних заступника Радована Караџића, адвокат Горан Петронијевић подсетио је да је одбрана ставила захтев за изузеће и искључење Мерона из случаја, објаснивши да искључење значи да не одлучује ни о чему што се тиче овог поступка. Према његовим речима, ако је неко пристрасан да буде судија, онда не може одлучивати ни као председник суда.
Караџић је у марту 2016. године осуђен на 40 година затвора због, како је наведено у пресуди, геноцида у Сребреници и злочина против човечности у БиХ 1992-1995. године.
Жалбени поступак у његовом случају ушао је у поодмаклу фазу, али се због нових околности и утврђивања које ће судско веће одлучивати о жалбама, с њим застало.
Пратите нас и на инстаграму.