"MI VRLO DOBRO ZNAMO ŠTA ZNAČI BITI ŽRTVA GENOCIDA" Obeležen dan sećanja na žrtve holokausta (FOTO)
Ceremonija održana na mestu najvećeg koncentracionog logora na području današnje Srbije
Danas kad se čitava planeta suočava sa velikim izazovima i teškoćama moramo stalno podsećati da za Holokaust, rasizam, genocid, mržnju i prezir prema drugom čoveku nema mesta među slobodnim narodima, poručila je danas na državnoj ceremoniji povodom Međunarodnog dana sećanja na žrtve Holokausta ministarka kulture Maja Gojković, koja je svečanosti prisustvovala u svojstvu izaslanika predsednika Srbije Aleksandra Vučića.
NISU DUGO IZDRŽALI! Isplivao snimak svađe u Nestorovićevom pokretu! Jerković objavio video, sukob počeo čak i PRE IZBORA (VIDEO)
"HOĆE DA SE SRBI IZVINE KURTIJU ŠTO GA NERVIRAJU SVOJIM POSTOJANJEM" Premijerka ŽESTOKO isprozivala opoziciju: "Čekaju rezoluciju EP kao ozebao sunce"
VAŽAN SASTANAK: Predsednik Vučić sutra sa Lajčakom u Beogradu
Gojković je na ceremoniji održanoj kod Spomenika žrtava genocida u Drugom svetskom ratu, naglasila da je Holokaust jedna od najpotresnijih i najdubljih tragedija čovečanstva i da je u strahotama Drugog svetskog rata srpski narod stradao sa Jevrejima i Romima.
- Mi veoma dobro znamo šta znači biti žrtva genocida i šta znači kada se gasi čitav jedan svet i nestaje u paklu uništenja i mržnje - navela je ona.
Istakla je da "to za nas nisu samo istorijske lekcije, već naša živa sećanja".
- Danas kad se čitava planeta suočava sa velikim izazovima i teškoćama moramo stalno podsećati i pozivati na dužnost zalaganja za mir i humanost i da za Holokaust, rasizam, genocid, mržnju i prezir prema drugom čoveku nema mesta među slobodnim narodima - poručila je ona.
Gojković je podsetila da je Srbija među prvim zemljama na svetu usvojila zakon o povraćaju imovine žrtvama Holokausta bez pravnih naslednika i obnavlja memorijala, kao što je Centralna kula Starog sajmišta.
- Neumorno prenosimo znanje o stradanju Jevreja, Roma i Srba na bezbrojnim užasnim stratištima. Glasno i otvoreno govorimo
i posvećeno sarađujemo u okviru Uneska, Međunarodne alijanse za sećanje na Holokaust i sa drugim organizacijama koje rade na negovanju sećanja na stradanje - naglasila je ministarka.
Podsetivši da je pre tri dana u sedištu Uneska potpisala Sporazum o finansiranju ponovnog uspostavljanja zajedničke stalne postavke u Bloku 17 u Državnom muzeju Aušvic-Birkenau, Gojković je dodala da "tako nastavljamo da požrtvovano radimo i borimo se da se zlo genocida ne ponovi".
Gojković i direktorka Memorijalnog centra Staro sajmište Krinka Vidaković Petrov potom su povele zvanice i novinare u obilazak prizemlja i prvog sprata Centralne kule sajmišta, na čijoj restauraciji se radi.
U obraćanju novinarima, Gojković je podsetila da je sajmište 78 godina od Drugog svetskog rata bilo prepušteno propadanju i postalo "mesto sramote i zaborava", a danas je izuzetno ponosna što zahvaljujući rekonstrukciji ovaj spomenik kulture sada izgleda veličanstveno.
- Mnogo posla nas čeka u budućnosti. Uskoro ćemo završiti sve radove koji se odnose na Centralnu kulu, a zatim prelazimo na veoma važan deo - stvaranje stalne postavke. Prikupljaju se podaci pozivamo sve građane Srbije i bivše Jugoslavije da šalju svoje priloge i podatke - rekla je Gojković.
Izrazivši nadu da će na ovaj dan iduće godine biti otvarena stalna postavka Memorijalnog centra Staro sajmište, Gojković je dodala i da će se raditi ispred Centralne kule memorijalni zid, za koji se prikupljaju imena i podaci o žrtvama koje su izgubile živote u logoru.
Vidaković Petrov je podsetila da je Sajam, koji je izgrađen u Beogradu neposredno pred Drugi svetski rat, nemački nacistički okupator pretvorio u logor, koji je tu postojao od decembra 1941. do jula 1944. godine.
Prema njenim rečima, Staro sajmište je bilo najveći nacistički logor na području današnje Srbije po broju logoraša, a od njih oko 40.000, život je izgubilo oko 17.000.
Vidaković Petrov je podsetila da Memorijalni centar Staro sajmište obuhvata i logor Topovske šupe u Beogradu, gde je ubijeno oko 5.000 jevrejskih muškaraca.
Podsetivši da je u Starom sajmištu ubijeno 6.500 jevrejskih žena i dece, Vidaković Petrov je naglasila da će Memorijalni centar biti "buduća žižna tačku memorijalizacije njihovog stradanja".
Ona je podsetila da je u drugoj fazi postojanja logora Staro sajmište od polovine 1942. godine bilo oko 32.000 Srba, Roma i drugih, od kojih je 11.000 ubijeno.
Prema njenim rečima, Centralna kula kao najvažniji deo Memorijalnog centra biće uskoro potpuno obnovljena i u celosti će služiti kao izložbeni prostor posvećen Sajamištu i Tovskim šupama.
Gojković, predsednik Skupštine Srbije Vladimir Orlić, ministar spoljnih poslova Ivica Dačić, predsednik Skupštine Vojvodine Momo Čolaković i drugi zvaničnici položili su vence na Spomenik žrtvama genocida na novobeogradskoj obali reke Save.
Na početku svečanosti je rabin Isak Asijel pročitao molitvu, a održan je i umetnički program u znak sećanja na žrtve, uz prisustvo vojnog orkestra i garde.
Ceremoniji su prisustvovali i brojni predstavnici ministarstava, vojske, Saveza jevrejskih opština, romske zajednice, kao i ambasadori Rusije, SAD i Francuske Aleksandar Bocan Harčenko, Kristofer Hil i Pjer Košar.
Izvor: Tanjug