"МИ ВРЛО ДОБРО ЗНАМО ШТА ЗНАЧИ БИТИ ЖРТВА ГЕНОЦИДА" Обележен дан сећања на жртве холокауста (ФОТО)
Церемонија одржана на месту највећег концентрационог логора на подручју данашње Србије
Данас кад се читава планета суочава са великим изазовима и тешкоћама морамо стално подсећати да за Холокауст, расизам, геноцид, мржњу и презир према другом човеку нема места међу слободним народима, поручила је данас на државној церемонији поводом Међународног дана сећања на жртве Холокауста министарка културе Маја Гојковић, која је свечаности присуствовала у својству изасланика председника Србије Александра Вучића.
НИСУ ДУГО ИЗДРЖАЛИ! Испливао снимак свађе у Несторовићевом покрету! Јерковић објавио видео, сукоб почео чак и ПРЕ ИЗБОРА (ВИДЕО)
"ХОЋЕ ДА СЕ СРБИ ИЗВИНЕ КУРТИЈУ ШТО ГА НЕРВИРАЈУ СВОЈИМ ПОСТОЈАЊЕМ" Премијерка ЖЕСТОКО испрозивала опозицију: "Чекају резолуцију ЕП као озебао сунце"
ВАЖАН САСТАНАК: Председник Вучић сутра са Лајчаком у Београду
Гојковић је на церемонији одржаној код Споменика жртава геноцида у Другом светском рату, нагласила да је Холокауст једна од најпотреснијих и најдубљих трагедија човечанства и да је у страхотама Другог светског рата српски народ страдао са Јеврејима и Ромима.
- Ми веома добро знамо шта значи бити жртва геноцида и шта значи када се гаси читав један свет и нестаје у паклу уништења и мржње - навела је она.
Истакла је да "то за нас нису само историјске лекције, већ наша жива сећања".
- Данас кад се читава планета суочава са великим изазовима и тешкоћама морамо стално подсећати и позивати на дужност залагања за мир и хуманост и да за Холокауст, расизам, геноцид, мржњу и презир према другом човеку нема места међу слободним народима - поручила је она.
Гојковић је подсетила да је Србија међу првим земљама на свету усвојила закон о повраћају имовине жртвама Холокауста без правних наследника и обнавља меморијала, као што је Централна кула Старог сајмишта.
- Неуморно преносимо знање о страдању Јевреја, Рома и Срба на безбројним ужасним стратиштима. Гласно и отворено говоримо
и посвећено сарађујемо у оквиру Унеска, Међународне алијансе за сећање на Холокауст и са другим организацијама које раде на неговању сећања на страдање - нагласила је министарка.
Подсетивши да је пре три дана у седишту Унеска потписала Споразум о финансирању поновног успостављања заједничке сталне поставке у Блоку 17 у Државном музеју Аушвиц-Биркенау, Гојковић је додала да "тако настављамо да пожртвовано радимо и боримо се да се зло геноцида не понови".
Гојковић и директорка Меморијалног центра Старо сајмиште Кринка Видаковић Петров потом су повеле званице и новинаре у обилазак приземља и првог спрата Централне куле сајмишта, на чијој рестаурацији се ради.
У обраћању новинарима, Гојковић је подсетила да је сајмиште 78 година од Другог светског рата било препуштено пропадању и постало "место срамоте и заборава", а данас је изузетно поносна што захваљујући реконструкцији овај споменик културе сада изгледа величанствено.
- Много посла нас чека у будућности. Ускоро ћемо завршити све радове који се односе на Централну кулу, а затим прелазимо на веома важан део - стварање сталне поставке. Прикупљају се подаци позивамо све грађане Србије и бивше Југославије да шаљу своје прилоге и податке - рекла је Гојковић.
Изразивши наду да ће на овај дан идуће године бити отварена стална поставка Меморијалног центра Старо сајмиште, Гојковић је додала и да ће се радити испред Централне куле меморијални зид, за који се прикупљају имена и подаци о жртвама које су изгубиле животе у логору.
Видаковић Петров је подсетила да је Сајам, који је изграђен у Београду непосредно пред Други светски рат, немачки нацистички окупатор претворио у логор, који је ту постојао од децембра 1941. до јула 1944. године.
Према њеним речима, Старо сајмиште је било највећи нацистички логор на подручју данашње Србије по броју логораша, а од њих око 40.000, живот је изгубило око 17.000.
Видаковић Петров је подсетила да Меморијални центар Старо сајмиште обухвата и логор Топовске шупе у Београду, где је убијено око 5.000 јеврејских мушкараца.
Подсетивши да је у Старом сајмишту убијено 6.500 јеврејских жена и деце, Видаковић Петров је нагласила да ће Меморијални центар бити "будућа жижна тачку меморијализације њиховог страдања".
Она је подсетила да је у другој фази постојања логора Старо сајмиште од половине 1942. године било око 32.000 Срба, Рома и других, од којих је 11.000 убијено.
Према њеним речима, Централна кула као најважнији део Меморијалног центра биће ускоро потпуно обновљена и у целости ће служити као изложбени простор посвећен Сајамишту и Товским шупама.
Гојковић, председник Скупштине Србије Владимир Орлић, министар спољних послова Ивица Дачић, председник Скупштине Војводине Момо Чолаковић и други званичници положили су венце на Споменик жртвама геноцида на новобеоградској обали реке Саве.
На почетку свечаности је рабин Исак Асијел прочитао молитву, а одржан је и уметнички програм у знак сећања на жртве, уз присуство војног оркестра и гарде.
Церемонији су присуствовали и бројни представници министарстава, војске, Савеза јеврејских општина, ромске заједнице, као и амбасадори Русије, САД и Француске Александар Боцан Харченко, Кристофер Хил и Пјер Кошар.
Извор: Танјуг