"ODNOS VUČIČA I RAME NIKAD BOLJI" Analitičari otkrili: Bratska veza dva lidera može da reši kosovsko pitanje?
Sjedinjene Američke države ne uspevaju da raspetljaju kosovski čvor, ni Evropskoj Uniji već deceniju to ne polazi za rukom, a da li se rešenje krije na trećoj strani?
Da li ključ do kompromisa između Beograda i Prištine u stvari leži u odnosu Srbije i Albanije? Ako se napravi osovina Beograd - Tirana, može li ona da posluži kao temelj za rešenje?
POLICIJA DOKAZALA PRISLUŠKIVANJE VUČIĆA: Kockice sklopljene "Sve znamo i sve smo dokazali"
SNIMAK KOJI ĆE VAS NAJEŽITI! Ovo se događalo u Srebrenici, odzvanjaju reči generala Mladića: Ne bojte se ništa (VIDEO)
PREMIJERKA ČESTITALA NOVAKU: Još jednom ste pokazali kakav ste šampion i učinili čitavu Srbiju ponosnom
Povod za sva ova pitanja je činjenica, a neki bi rekli i paradoks, da se od svih zemalja regiona, sa kojima delimo istoriju, ali i pričamo istim jezikom, poslednjih meseci u stvari o Srbiji najlepše govori u Albaniji?
Za to su zaslužni lideri, predsednik Srbije Aleksandar Vučić i aktuelni premijer Edi Rama Njih dvojica su 2014. godine počeli razmenom "otrovnih" strelica tokom prve zvanične posete Beogradu i Ramine poruke da je "nezavisnost Kosova realnost", a stigli su do toga da albanski premijer najžučnije brani Srbiju i da usred Prištine šokira tamošnju javnost jer Vučića naziva "bratom".
Baš pre tri dana Rama je, govoreći o sankcijama prema Rusiji, upozorio je da bi Evropska Unija "trebalo da bude oprezna sa Srbijom i da ne traži od Beograda nešto što ne može da ispuni".
Želja postoji, ali nije svemoguća
Može li Albanija da bude ta koja će utreti put do rešavanja kosovskog pitanja? Želja sigurno postoji, ali nije svemoguća, ocenjuje istoričar Predrag Marković.
- Uvek kada je Kosovo mirovalo imali smo dobre odnose sa Tiranom. Albanija je uticala na smirivanje tenzija tridesetih godina prošlog veka, a krajem devedesetih upravo je njen bio poslednji pokušaj da se smiri rat na Kosovu. Sa Tiranom nemamo nikakav problem, ali ona ne kontroliše Prištinu. Tamo je i dalje još na delu vlast hajduka i razbojnika. Albanija sigurno ima želju, ali je pitanje koji su njeni dometi - napominje Marković.
On ističe da tzv. kosovski premijer Aljbin Kurti čak nije mi pod kontrolom kvinte.
- Pokazalo se da nije konstruktivan i da ga je vrlo teško kontrolisati. A mi imamo dugu vezu, živeli smo sa Albancima vekovima, njihovi velikaši su deo naše srednjevekovne države, deo Nemanjićke hijerarhije - ističe Marković.
Da treba tražiti neko novo rešenje pokazuje dijalog Beograda i Prištine, u ćorsokaku je a ni EU ni SAD ne uspevaju da dogovore viđanje glavnih pregovarača. Poslednji put Vučić i Kurti su se sreli Briselu u julu prošle godine, a sastanak je okončan bez ikakvog dogovora.
Jasno je da je od ove tačke do kompromisa dug put, a možda odnos Beograda i Tirane može da bude prečica, kaže za Blic politički analitičar iz Prištine i direktor Instituta za afirmaciju međuetničkih odnosa Fatmir Šeholi.
"Može da trasira put"
- Pitanje normalizacije odnosa Kosova i Srbije uglavnom zavisi od posrednika, to jest EU i SAD-e. Međutim dobri odnosi Srbije i Albanije mogu pomoći u kreiranju bolje atmosfere između Srbije i Kosova. Kosovo je samostalna država i u tom smislu niko pa ni Albanija ne može da utiče u rešavanju tog dijaloga, ali Albanija može da pomogne i trasira put za budućnost odnosa Albanaca i Srba - ocenjuje Šeholi.
Kada se poslednji put oglasio o toj temi, Rama je krajem juna, boraveći u Prištini, rekao da "ne želi da se meša u dijalog Beograda i Prištine i da je to unutrašnje pitanje".
A Šeholi kaže da je u Prištini zapažen dobar odnos Srbije i Albanije.
- Primećeno je da su kao nikada do sada u istoriji Albanije i Srbije odnosi država na dosta dobrom nivou. Rama je zbog pristupa prema Vučiću i Srbiji dosta kritikovan, međutim smatram da daje veliki doprinos u relaksiranju odnosa Albanaca i Srba kao dva najveća naroda na Balkanu i u tom smislu za buduće generacije će to biti sigurno bolje - ističe Šeholi.
Kako je sve počelo?
Za poslednjih osam godina Rama i Vučić su se sastali 17 puta (dve Vučićeve zvanične posete Tirani i tri posete Rame Beogradu). Za Srbiju je Kosovo deo naše teritorije, a za Albaniju nezavisna država. Albanija je bila među prvim zemljama koje su 2008. godine priznale Kosovo.
Poboljšanju odnosa dveju država pomoglo je osnivanje inicijative "Open Balkan", a u novembru 2019. u Novom Sadu osnovali su je predsednik Srbije Aleksandar Vučić, premijer Albanije Edi Rama i tadašnji premijer Severne Makedonije Zoran Zaev.