"ОДНОС ВУЧИЧА И РАМЕ НИКАД БОЉИ" Аналитичари открили: Братска веза два лидера може да реши косовско питање?
Сједињене Америчке државе не успевају да распетљају косовски чвор, ни Европској Унији већ деценију то не полази за руком, а да ли се решење крије на трећој страни?
Да ли кључ до компромиса између Београда и Приштине у ствари лежи у односу Србије и Албаније? Ако се направи осовина Београд - Тирана, може ли она да послужи као темељ за решење?
ПОЛИЦИЈА ДОКАЗАЛА ПРИСЛУШКИВАЊЕ ВУЧИЋА: Коцкице склопљене "Све знамо и све смо доказали"
СНИМАК КОЈИ ЋЕ ВАС НАЈЕЖИТИ! Ово се догађало у Сребреници, одзвањају речи генерала Младића: Не бојте се ништа (ВИДЕО)
ПРЕМИЈЕРКА ЧЕСТИТАЛА НОВАКУ: Још једном сте показали какав сте шампион и учинили читаву Србију поносном
Повод за сва ова питања је чињеница, а неки би рекли и парадокс, да се од свих земаља региона, са којима делимо историју, али и причамо истим језиком, последњих месеци у ствари о Србији најлепше говори у Албанији?
За то су заслужни лидери, председник Србије Александар Вучић и актуелни премијер Еди Рама Њих двојица су 2014. године почели разменом "отровних" стрелица током прве званичне посете Београду и Рамине поруке да је "независност Косова реалност", а стигли су до тога да албански премијер најжучније брани Србију и да усред Приштине шокира тамошњу јавност јер Вучића назива "братом".
Баш пре три дана Рама је, говорећи о санкцијама према Русији, упозорио је да би Европска Унија "требало да буде опрезна са Србијом и да не тражи од Београда нешто што не може да испуни".
Жеља постоји, али није свемогућа
Може ли Албанија да буде та која ће утрети пут до решавања косовског питања? Жеља сигурно постоји, али није свемогућа, оцењује историчар Предраг Марковић.
- Увек када је Косово мировало имали смо добре односе са Тираном. Албанија је утицала на смиривање тензија тридесетих година прошлог века, а крајем деведесетих управо је њен био последњи покушај да се смири рат на Косову. Са Тираном немамо никакав проблем, али она не контролише Приштину. Тамо је и даље још на делу власт хајдука и разбојника. Албанија сигурно има жељу, али је питање који су њени домети - напомиње Марковић.
Он истиче да тзв. косовски премијер Аљбин Курти чак није ми под контролом квинте.
- Показало се да није конструктиван и да га је врло тешко контролисати. А ми имамо дугу везу, живели смо са Албанцима вековима, њихови великаши су део наше средњевековне државе, део Немањићке хијерархије - истиче Марковић.
Да треба тражити неко ново решење показује дијалог Београда и Приштине, у ћорсокаку је а ни ЕУ ни САД не успевају да договоре виђање главних преговарача. Последњи пут Вучић и Курти су се срели Бриселу у јулу прошле године, а састанак је окончан без икаквог договора.
Јасно је да је од ове тачке до компромиса дуг пут, а можда однос Београда и Тиране може да буде пречица, каже за Блиц политички аналитичар из Приштине и директор Института за афирмацију међуетничких односа Фатмир Шехоли.
"Може да трасира пут"
- Питање нормализације односа Косова и Србије углавном зависи од посредника, то јест ЕУ и САД-е. Међутим добри односи Србије и Албаније могу помоћи у креирању боље атмосфере између Србије и Косова. Косово је самостална држава и у том смислу нико па ни Албанија не може да утиче у решавању тог дијалога, али Албанија може да помогне и трасира пут за будућност односа Албанаца и Срба - оцењује Шехоли.
Када се последњи пут огласио о тој теми, Рама је крајем јуна, боравећи у Приштини, рекао да "не жели да се меша у дијалог Београда и Приштине и да је то унутрашње питање".
А Шехоли каже да је у Приштини запажен добар однос Србије и Албаније.
- Примећено је да су као никада до сада у историји Албаније и Србије односи држава на доста добром нивоу. Рама је због приступа према Вучићу и Србији доста критикован, међутим сматрам да даје велики допринос у релаксирању односа Албанаца и Срба као два највећа народа на Балкану и у том смислу за будуће генерације ће то бити сигурно боље - истиче Шехоли.
Како је све почело?
За последњих осам година Рама и Вучић су се састали 17 пута (две Вучићеве званичне посете Тирани и три посете Раме Београду). За Србију је Косово део наше територије, а за Албанију независна држава. Албанија је била међу првим земљама које су 2008. године признале Косово.
Побољшању односа двеју држава помогло је оснивање иницијативе "Опен Балкан", а у новембру 2019. у Новом Саду основали су је председник Србије Александар Вучић, премијер Албаније Еди Рама и тадашњи премијер Северне Македоније Зоран Заев.