Održana konferencija o projektu "Reci NE navijačkom nasilju": Najrizičniji uzrast od 10 do 16 godina
Do sada više od 550 učenika srednjih škola u Srbiji prošlo edukativne radionice za prepoznavanje i izbegavanje nasilja
U Republici Srbiji sve česće se susrećemo sa nasiljem na sportskim manifestacijama. Najveći problem je to što nasilje samo po sebi ima za cilj namerno povređivanje ili nanošenje bola, bilo psihičkog ili fizičkog.
Pročitajte i:
Navijačke grupe različitih klubova, sukobljavaju se kako među sobom, tako i sa pripadnicima policije što često uzrokuje povrede pa čak i smrtne ishode.
Neki od oblika nasilja na sportskim priredbama:
- - napadi na druge navijače ili slučajne prolaznike;
- - grupne tuče između suprotstavljenih navijačkih grupa;
- - unošenje i bacanjee u sportski teren pirotehnička sredstva ili bilo čega što može ugroziti život učesnika sportske priredbe;
- - oštećenje uređaja i instalacija na sportskom objektu
Centar za omladinu Tvoja Srbija, Internacionalna policijska asocijacija i Ministarstvo omladine i sporta smatraju da je preventiva upravo ta koja najefektivnije utiče na uzraste onih koji još uvek nisu u fazi pripadnosti navijačkih grupa. Na taj način, mladim ljudima se pruža mogućnost da se edukuju na pravi način o svemu što je štetno u sportu i da nauče prave vrednosti zbog kojih se ljudi bave sprtom. Kroz projekat "Reci NE navijačkom nasilju" udružili su se lokalni partneri i multisektorski pristupili borbi protiv nasilja na sportskim terenima.
Danas je održana konferencija u Narodnoj skupštini na kojoj su govorili Vanja Udovičić Ministar omladine i sporta, Dejan Tomašević generalni skretar Košarkaškog saveza Srbije, dr Nebojša Pantelić predsednik Internacionalne policijske asocijacije i predstavnik Ministarstva unutrašnjih poslova republike Srbije Ljubisav Sekulić i podržali projekat. Konferenciji su prisustvovali i srednjoškolci iz cele Srbije.
Ministar Udovičić rekao je da je navijačko nasilje globalni problem, ali da zajedničkom saradnjom pokušavaju da mu stanu na put.
- To je ono što nam je sada najveći problem. Radi se o najmlađim uzrastima, o deci od 10 do 16 godina, ali to nije prisutno samo u Srbiji, već je globalna pojava. Roditelji svoje ambicije, ali i neuspehe prebacuju na decu, prave diskriminaciju i vrše pritisak koji deca ne treba da dožive. Želimo da kroz edukacije u kojima će biti uključene lokalna samouprava, profesionalni edukatori, nastavnici i profesori, i oni koji su idoli mladih utičemo na mlade i da oni kroz vršnjačku edukaciju posle prenose tu pozitivnu sliku - rekao je Udovičić.
Generalni sekretar Košarkaškog saveza Srbije Dejan Tomašević naveo je da, promovišući pozitivne vrednosti, sve institucije u društvu treba zajedno da povedu borbu protiv huliganizma.
- Mi smo tu borbu propustili da kanališemo i prestali smo da je mi vodimo, a huligani su preuzeli glavnu reč i oni upravljaju ''normalnim'' navijačima. Siguran sam da na kraju dobro uvek pobedi zlo i verujem da za nekoliko godina možemo da se vratimo na sportske terene i da će roditelji sa decom moći da odlaze na derbije, kao što su to činili pre 30 godina - poručio je Tomašević.
Predsednik Internacionalne policijske asocijacije dr Nebojša Pantelić rekao je da je najvažniji vid prevencije huliganizma edukacija.
- Kada govorimo o ispoljavanju nasilja na sportskim manifestacijam, može se reći da je prisuno u velikom broju svuda u svetu. Najvažniji vid prevencije jeste edukacija. Sve više prisutni vid edukacije je sprečavanje huliganizma i pri tom se polazi od najmlađih potencijalnih navijača, a to su deca u srednjoj školi. Tamo se od malih nogu uče kako navijati i kako se ponašati i ono što je najvažnije kako prihvatiti različitosti i ponašati se u skladu sa njima – rekao je dr Nebojša Pantelić.
U seprembru ove godine je održana edukacija multisektorskih timova iz 11 opština u Srbiji koji će sada imati zadatak da svoje znanje prenesu srednjoškolcima širom zemlje.
Timovi se sastoje od nastavnika (člana školskog tima za vršnjačko nasilje) i vršnjačkog edukatora, člana nadležne kancelarije za mlade iz istog mesta,a neke od tema koje su obuhvaćene radionicama podrazumevaju različite aspekte navijačkog nasilja koji mogu imati uticaja na razvoj mladih.
Pravni okvir za sprečavanje nasilja u sportu u Srbiji čine Zakon o sprečavanju nasilja i nedoličnog ponašanja na sportskim priredbama, Zakon o sportu i Krivični zakonik.
Na konferenciji je navedeno da je više od 550 učenika srednjih škola u Srbiji prošlo edukativne radionice za prepoznavanje i izbegavanje nasilja, kao i da je više od 500.000 mladih o tome informisano putem medija i na društvenim mrežama.
Ova akcija je odličan vid edukacije naših mladih dok su u školama, ali takođe ta edukacija se mora nastaviti i kada su van nje. Roditelji, rođaci, prijatelji, svi zajedno moramo da radimo na podsticanju naših najmlađih kako bismo ih naučili pravim vredostima. Ovaj projekat je samo deo u formiranju njihovih ličnosti. Zajedničkim snagama u budućnosti ima naznaka da nam bude bolje i da što manje bude nasilja na sportskim manifestacijama.