Одржана конференција о пројекту "Реци НЕ навијачком насиљу": Најризичнији узраст од 10 до 16 година
До сада више од 550 ученика средњих школа у Србији прошло едукативне радионице за препознавање и избегавање насиља
У Републици Србији све чесће се сусрећемо са насиљем на спортским манифестацијама. Највећи проблем је то што насиље само по себи има за циљ намерно повређивање или наношење бола, било психичког или физичког.
Прочитајте и:
Навијачке групе различитих клубова, сукобљавају се како међу собом, тако и са припадницима полиције што често узрокује повреде па чак и смртне исходе.
Неки од облика насиља на спортским приредбама:
- - напади на друге навијаче или случајне пролазнике;
- - групне туче између супротстављених навијачких група;
- - уношење и бацањее у спортски терен пиротехничка средства или било чега што може угрозити живот учесника спортске приредбе;
- - оштећење уређаја и инсталација на спортском објекту
Центар за омладину Твоја Србија, Интернационална полицијска асоцијација и Министарство омладине и спорта сматрају да је превентива управо та која најефективније утиче на узрасте оних који још увек нису у фази припадности навијачких група. На тај начин, младим људима се пружа могућност да се едукују на прави начин о свему што је штетно у спорту и да науче праве вредности због којих се људи баве спртом. Кроз пројекат "Реци НЕ навијачком насиљу" удружили су се локални партнери и мултисекторски приступили борби против насиља на спортским теренима.
Данас је одржана конференција у Народној скупштини на којој су говорили Вања Удовичић Министар омладине и спорта, Дејан Томашевић генерални скретар Кошаркашког савеза Србије, др Небојша Пантелић председник Интернационалне полицијске асоцијације и представник Министарства унутрашњих послова републике Србије Љубисав Секулић и подржали пројекат. Конференцији су присуствовали и средњошколци из целе Србије.
Министар Удовичић рекао је да је навијачко насиље глобални проблем, али да заједничком сарадњом покушавају да му стану на пут.
ЛИДЕРИ У БОРБИ ПРОТИВ ВРШЊАЧКОГ НАСИЉА: Како смо препуном Дому омладине објаснили да ДРУГ НИЈЕ МЕТА
- То је оно што нам је сада највећи проблем. Ради се о најмлађим узрастима, о деци од 10 до 16 година, али то није присутно само у Србији, већ је глобална појава. Родитељи своје амбиције, али и неуспехе пребацују на децу, праве дискриминацију и врше притисак који деца не треба да доживе. Желимо да кроз едукације у којима ће бити укључене локална самоуправа, професионални едукатори, наставници и професори, и они који су идоли младих утичемо на младе и да они кроз вршњачку едукацију после преносе ту позитивну слику - рекао је Удовичић.
Генерални секретар Кошаркашког савеза Србије Дејан Томашевић навео је да, промовишући позитивне вредности, све институције у друштву треба заједно да поведу борбу против хулиганизма.
- Ми смо ту борбу пропустили да каналишемо и престали смо да је ми водимо, а хулигани су преузели главну реч и они управљају ''нормалним'' навијачима. Сигуран сам да на крају добро увек победи зло и верујем да за неколико година можемо да се вратимо на спортске терене и да ће родитељи са децом моћи да одлазе на дербије, као што су то чинили пре 30 година - поручио је Томашевић.
У борби против вршњачког насиља шест министарстава: Омогућити деци сигурност и квалитетнији садржај
Председник Интернационалне полицијске асоцијације др Небојша Пантелић рекао је да је најважнији вид превенције хулиганизма едукација.
- Када говоримо о испољавању насиља на спортским манифестацијам, може се рећи да је присуно у великом броју свуда у свету. Најважнији вид превенције јесте едукација. Све више присутни вид едукације је спречавање хулиганизма и при том се полази од најмлађих потенцијалних навијача, а то су деца у средњој школи. Тамо се од малих ногу уче како навијати и како се понашати и оно што је најважније како прихватити различитости и понашати се у складу са њима – рекао је др Небојша Пантелић.
У сепрембру ове године је одржана едукација мултисекторских тимова из 11 општина у Србији који ће сада имати задатак да своје знање пренесу средњошколцима широм земље.
Тимови се састоје од наставника (члана школског тима за вршњачко насиље) и вршњачког едукатора, члана надлежне канцеларије за младе из истог места,а неке од тема које су обухваћене радионицама подразумевају различите аспекте навијачког насиља који могу имати утицаја на развој младих.
Правни оквир за спречавање насиља у спорту у Србији чине Закон о спречавању насиља и недоличног понашања на спортским приредбама, Закон о спорту и Кривични законик.
На конференцији је наведено да је више од 550 ученика средњих школа у Србији прошло едукативне радионице за препознавање и избегавање насиља, као и да је више од 500.000 младих о томе информисано путем медија и на друштвеним мрежама.
Ова акција је одличан вид едукације наших младих док су у школама, али такође та едукација се мора наставити и када су ван ње. Родитељи, рођаци, пријатељи, сви заједно морамо да радимо на подстицању наших најмлађих како бисмо их научили правим вредостима. Овај пројекат је само део у формирању њихових личности. Заједничким снагама у будућности има назнака да нам буде боље и да што мање буде насиља на спортским манифестацијама.