Oglasio se američki ambasador Hil: Progovorio o sankcijama NIS-u
Ambasador Sjedinjenih Američkih Država u Srbiji Kristofer Hil se oglasio danas povodom priča o sankcijama za NIS.
On je izjavio da nema najave da će biti uvedene sankcije protiv Naftne industrije Srbije, ali da postoji zabrinutost SAD jer je to jedina rafinerija u Srbiji, a koja se nalazi u ruskom većinskom vlasništvu.
Kako je rekao za RTS, kada su Rusi kupili NIS, u Vašingtonu je zbog toga postojala zabrinutost.
"Rusija nastavlja da vodi rat protiv Ukrajine, što je varvarski, jer ovo je 21. vek, a to i dalje traje. Postoji zabrinutost da NIS u ruskim rukama finansijski pomaže Moskvi u ratu u Ukrajini. To treba razmotriti", izjavio je Hil.
Prema njegovim rečima konačna odluka o NIS-u ni na koji način neće uticati na srpsku privredu.
"Srpska privreda beleži rast i mi smo zainteresovani da ona sa tim i nastavi", rekao je Hil za RTS.
Govoreći o specijalizovanoj izložbi EXPO27, ambasador Hil je rekao da su se SAD obavezale da obezbede fondove za ozbiljan paviljon te zemlje na Specijalizovanoj izložbi.
"Za Srbiju je to istorijski trenutak i mi želimo da učestvujemo u tome", zaključio je Hil.
Na pitanje o evrointegracijama Srbije Hil je rekao da nije na njemu da govori o Evropskoj uniji i koga treba da prime, ali da Srbija može mnogo da ponudi u pogledu svojih ekonomskih dostignuća i činjenice da ima veoma aktivnu diplomatiju širom sveta, uključujući i na globalnom jugu.
"I mislim da Evropa i SAD treba da budu svesne činjenice da Srbija ima dobre odnose u tom delu sveta i mislim da treba da učinimo više sa Srbijom i nadam se da će Evropska unija doći do tog zaključka. Inače, tu je uvek pitanje kritičnih minerala za koje znam da u Srbiji postoji problem sa litijumom, a u ostatku Evrope je to pitanje kritičnih sirovina, tako da Nemačka sprovodi rudarske operacije tog tipa, druge evropske zemlje i Sjedinjene države to rade takođe. Tako da postoji mnogo pitanja koja mogu Srbiju da približe Evropskoj uniji. Iskreno, svako ko je bio u Srbiji deset minuta zna da je ovo evropska zemlja", zaključio je Hil.
Na pitanje o dijalogu Beograda i Prištine, Hil je rekao da je teško, ali da Srbija dolazi pripremljena na ove razgovore.
"U tim razgovorima se ponekad ne postiže napredak, ali mislim da niko ne krivi Srbiju zbog toga što proces ne vodi boljem razumevanju. Ja smatram jednim od centralnih stubova procesa dijaloga pitanje prava Srba koji žive na Kosovu", rekao je Hil.
Istakao je da je pitanje Zajednice srpskih opština apsolutno ključno.
"Podržali smo to otkako je prvi put dogovoreno pre oko 12 godina i to mora da bude implementirano. Iako su to ljudi čuli hiljadu puta i frustrirani su činjenicom da to nije primenjeno, to ne znači da ne treba govoriti o tome. Mislim da moramo biti veoma fokusirani na to da se to pokrene", istakao je Hil.
Komentarišući istragu o napadu na kanal Ibar Lepenac i to što se u nju umešao i američki FBI, Hil je rekao da je bitno .
"Ali neko to jeste uradio i mora da se sprovede temeljna istraga. Mislim da je dobro što pružamo preko FBI-a podršku toj istrazi i mislim da je to važno, ali to govori o činjenici da postoji nedostatak poverenja i tendencija da se okrivljuje Srbija. Ne vidimo nikakve dokaze koji bi podržali takve optužbe", rekao je Hil.
Kada se radi o odnosima Beograda i Vašingtona, Hil, kojem je sutra hiljaditi dan na mestu ambasadora u Srbiji, naglašava da su odnosi dobri i da je stvorena dobra platforma za dalji razvoj.
"Mislim da je veoma važno što shvatamo kako možemo da idemo napred u oblasti energije, što je ključno pitanje u Srbiji jer će energetske potrebe ove zemlje rasti. I mislim da povećavamo kapacitet za razgovor o strateškim pitanjima, ne samo o bilateralnim", rekao je Hil.
Dodao je da ima mnogo tema za razgovor, a jedna od njih je i mir u Evropi i činjenica da Srbija ima veze širom sveta.
Hil je napomenuo da je činjenica da Srbija i SAD imaju različite stavove o AP Kosovu i Metohiji, ali da ne smeju da dozvole da ih ta činjenica ometa u drugim stvarima.
"Moramo se saglasiti da se ne slažemo u nekim stvarima. Mislim da je jedna od najvažnijih stvari koju možemo uraditi nastavak ekonomske saradnje. Već ste vodeća zemlja u pogledu investicija u oblasti tehnologije. Zapošljavamo mnogo mladih Srba i Srbija je naš vodeći partner u pogledu trgovine u regionu i to je veoma važno, ali odnos se ne može zasnivati samo na ekonomiji, mora se zasnivati i na političkom razumevanju i da vidimo šta možemo da uradimo zajedno", rekao je Hil.