OVAKO SRBIJA MOŽE DA POMOGNE U BORBI PROTIV IS: Đorđević na sastanku velikih svetskih sila
Srbija nastavlja borbu protiv džihadista Islamske države
Srbija će na čelu sa ministrom odbrane Zoranom Đorđevićem učestvovati danas na Minskom sastanku globalne koalicije protiv Islamske države koja se održava u Vašingtonu u Sjedinjenim Američkim Državama.
Pregled dešavanja na SIRIJSKO-IRAČKOM RATIŠTU od 13. do 19. marta (MAPA)
ASAD ODGOVORIO IZRAELU: Branićemo naše granice!
Ovim korakom Srbija nastavlja da pruža svoju podršku u borbi protiv ekstremista Islamske države koja je otpočeta 2015. godine kada je premijer Srbije Aleksandar Vučić učestvovao na Samitu lidera koji je održan u Njujorku na temu borbe protiv Islamske države i nasilnog ekstremizma.
Kako Srbija može da pomogne u borbi protiv IS?
Srbija bi trebalo da pomogne EU i SAD u borbi protiv Islamskih ekstremista, a jedan od načina se ogleda u spremnosti za razmenom informacija obaveštajno-bezbedonosnih službi jer je od suštinske važnosti da sve države zajedno rade i deluju u preventivnom smislu.
Srbija može da ponudi informacije koliko pripadnika verske islamske zajednice planira da ide, koliko njih je eventualno otišlo i koliko se njih vraća. To znači da treba da analiziramo kakve su to sredine, da lociramo gradove, ljude ili kontekst njihovog društva. Takođe, naša zemlja može da ponudi i informacije o tome da li ljudi koji odlaze sa Balkana, na Bliskom istoku dobijaju ideje o ekstremizmu ili odlaze tamo sa već oformljenim mišljenjem, a najvažnije je da odlaskom glavnog čoveka našeg Ministarstva odbrane Srbija pokazuje spremnost da speči i osudi svaki vid terorizma.
Države članice koalicije sastaju se na redovnoj osnovi, na najvišem nivou, kako bi definisali smernice za dalji nastup država članica koalicije u suprotstavljanju borbi protiv IS.
Podsetimo, koalicija na čelu sa SAD za borbu protiv terorista Islamske države okuplja više od 60 zemalja sveta. Najjači saveznici u koaliciji su oni koji pružaju podršku iz vazduha Sjedinjenim Američkim Državama, dok drugi nude usluge dostave informacija, a neki pružanje humanitarne pomoći. Saveznici čine - međunarodne napore kako bi se suprotstavili IS i pomogli narodima Iraka i Sirije s ciljem ublažavanja humanitarnih posledica sukoba u Iraku i Siriji. Zbog kontinuiranih napada koje vrši koalicija predvođena SAD-om, ali i napadima Rusije, Islamska država u Siriji i Iraku svakim danom je sve slabija.