ОВАКО СРБИЈА МОЖЕ ДА ПОМОГНЕ У БОРБИ ПРОТИВ ИС: Ђорђевић на састанку великих светских сила
Србија наставља борбу против џихадиста Исламске државе
Србија ће на челу са министром одбране Зораном Ђорђевићем учествовати данас на Минском састанку глобалне коалиције против Исламске државе која се одржава у Вашингтону у Сједињеним Америчким Државама.
Преглед дешавања на СИРИЈСКО-ИРАЧКОМ РАТИШТУ од 13. до 19. марта (МАПА)
АСАД ОДГОВОРИО ИЗРАЕЛУ: Бранићемо наше границе!
Овим кораком Србија наставља да пружа своју подршку у борби против екстремиста Исламске државе која је отпочета 2015. године када је премијер Србије Александар Вучић учествовао на Самиту лидера који је одржан у Њујорку на тему борбе против Исламске државе и насилног екстремизма.
Како Србија може да помогне у борби против ИС?
Србија би требало да помогне ЕУ и САД у борби против Исламских екстремиста, а један од начина се огледа у спремности за разменом информација обавештајно-безбедоносних служби јер је од суштинске важности да све државе заједно раде и делују у превентивном смислу.
Србија може да понуди информације колико припадника верске исламске заједнице планира да иде, колико њих је евентуално отишло и колико се њих враћа. То значи да треба да анализирамо какве су то средине, да лоцирамо градове, људе или контекст њиховог друштва. Такође, наша земља може да понуди и информације о томе да ли људи који одлазе са Балкана, на Блиском истоку добијају идеје о екстремизму или одлазе тамо са већ оформљеним мишљењем, а најважније је да одласком главног човека нашег Министарства одбране Србија показује спремност да спечи и осуди сваки вид тероризма.
Државе чланице коалиције састају се на редовној основи, на највишем нивоу, како би дефинисали смернице за даљи наступ држава чланица коалиције у супротстављању борби против ИС.
Подсетимо, коалиција на челу са САД за борбу против терориста Исламске државе окупља више од 60 земаља света. Најјачи савезници у коалицији су они који пружају подршку из ваздуха Сједињеним Америчким Државама, док други нуде услуге доставе информација, а неки пружање хуманитарне помоћи. Савезници чине - међународне напоре како би се супротставили ИС и помогли народима Ирака и Сирије с циљем ублажавања хуманитарних последица сукоба у Ираку и Сирији. Због континуираних напада које врши коалиција предвођена САД-ом, али и нападима Русије, Исламска држава у Сирији и Ираку сваким даном је све слабија.