PLAĆANJE POREZA DRŽAVI: Da li je crkva privilegovana u odnosu na građane?
Plaća li crkva porez državi?
Nedavno je patrijarh Irinej je na pitanje o porezu rekao da ga SPC neće plaćati dok joj se ne vrati celokupna imovina.
- Kada budu vratili imovinu Crkvi i ona će plaćati porez, kao što su na to obavezna preduzeća i drugi vlasnici imovine - izjavio je tada patrijarh Irinej.
Iako deluje nedvosmileno, ova izjava patrijarha tumači se različito, i u državi i u crkvi.
DA LI STE JE VIDELI?! Nestala baka iz sela kod Leskovca, NEMA JE VEĆ NEKOLIKO DANA!
- Crkva ima zvaničan stav da se porez na imovinu mora plaćati i tu ništa nije za crkvu diskutabilno. Mi postojeće poreze koji se ne tiču vraćene imovine uplaćujemo redovno. Objekti koji su nam vraćeni uglavnom su devastirani objekti i SPC nije sada u mogućnosti da istovremeno plaća i porez na te objekte i da ulaže ogromna sredstva za sanaciju - izjavio je za RTS Stojadin Pavlović, odgovorni urednik TV Hram.
Međutim, zakon o porezu na imovinu je jasan, verske zajednice oslobođene su samo poreza na objekte koji se koriste za bogosluženja. Račun o tome vodi svaka lokalna samouprava.
TOMA FILA: Srbija traži izručenje Haradinaja za nova dela
- U skladu sa Zakonom o porezima na imovinu, crkve i verske zajednice, uključujući i SPC, kao obveznici poreza na imovinu imaju obavezu da u roku od 30 dana, od dana nastanka poreske obaveze, podnesu poresku prijavu za utvrđivanje poreza na imovinu za sve nepokretnosti. Pojedine crkve i verske zajdnice do danas nisu dostavile poreske prijave - rekli su u Sekretarijatu za finansije Grada Beograda.
Plaća li crkva porez koji bi trebalo?
Država ne bi trebalo da žmuri na poresku nedisciplinu niti bi crkva trebalo da je podstiče.
- Bilo kakva poruka tog tipa ne doprinosi ni na koji način nameri države da suzbije sivu ekonomiju. Ukoliko verske zajednice ne plaćaju poreze na imovinu a znamo da je zakonom o restituciji crkvene imovine iz 2005. godine velika imovina velike vrednosti vraćena verskim zajednicama, to su iznosi koji se mere u milijardama dinara - rekao je za RTS ekonomista Goran Radosavljević.
U SJENICI I TUTINU SE IPAK NE KREĆE U ŠKOLU: Đaci iz ovog mesta na raspustu do 16. januara
Visoke iznose kao argument koristi i crkva, ali kad govori o imovini koja joj do sad nije vraćena.
- SPC je podnela 1602 zahteva koji se odnose na 1180 objekata i na 70.000 hektara zemljišta. Nama je vraćeno do sada oko 30 procenata oduzete imovine i to je uglavnom šuma, a postupak restitucije je još u toku - rekao je Pavlović.
- SPC jeste najveći potražitelj, tj. potražilac najobimnije imovine, ali isto tako SPC je i vraćena najveća imovina ubedljivo u odnosu u odnosu na sve one potražioce - rekao je, sa druge strane, Mile Antić iz Mreže za restituciju.
Još jedna prednost crkve u odnosu na ostale građane je da oduzetu imovnu može da vrati i restitucijom. Ako objekti koje potražuje više ne postoje, može da dobije druge u istoj vrednosti, ali privilegija u plaćanju poreza na imovinu koji država potražuje i od crkve i od građana, nema.