ПЛАЋАЊЕ ПОРЕЗА ДРЖАВИ: Да ли је црква привилегована у односу на грађане?
Плаћа ли црква порез држави?
Недавно је патријарх Иринеј је на питање о порезу рекао да га СПЦ неће плаћати док јој се не врати целокупна имовина.
- Када буду вратили имовину Цркви и она ће плаћати порез, као што су на то обавезна предузећа и други власници имовине - изјавио је тада патријарх Иринеј.
Иако делује недвосмилено, ова изјава патријарха тумачи се различито, и у држави и у цркви.
ДА ЛИ СТЕ ЈЕ ВИДЕЛИ?! Нестала бака из села код Лесковца, НЕМА ЈЕ ВЕЋ НЕКОЛИКО ДАНА!
- Црква има званичан став да се порез на имовину мора плаћати и ту ништа није за цркву дискутабилно. Ми постојеће порезе који се не тичу враћене имовине уплаћујемо редовно. Објекти који су нам враћени углавном су девастирани објекти и СПЦ није сада у могућности да истовремено плаћа и порез на те објекте и да улаже огромна средства за санацију - изјавио је за РТС Стојадин Павловић, одговорни уредник ТВ Храм.
Међутим, закон о порезу на имовину је јасан, верске заједнице ослобођене су само пореза на објекте који се користе за богослужења. Рачун о томе води свака локална самоуправа.
ТОМА ФИЛА: Србија тражи изручење Харадинаја за нова дела
- У складу са Законом о порезима на имовину, цркве и верске заједнице, укључујући и СПЦ, као обвезници пореза на имовину имају обавезу да у року од 30 дана, од дана настанка пореске обавезе, поднесу пореску пријаву за утврђивање пореза на имовину за све непокретности. Поједине цркве и верске зајднице до данас нису доставиле пореске пријаве - рекли су у Секретаријату за финансије Града Београда.
Плаћа ли црква порез који би требало?
Држава не би требало да жмури на пореску недисциплину нити би црква требало да је подстиче.
- Било каква порука тог типа не доприноси ни на који начин намери државе да сузбије сиву економију. Уколико верске заједнице не плаћају порезе на имовину а знамо да је законом о реституцији црквене имовине из 2005. године велика имовина велике вредности враћена верским заједницама, то су износи који се мере у милијардама динара - рекао је за РТС економиста Горан Радосављевић.
У СЈЕНИЦИ И ТУТИНУ СЕ ИПАК НЕ КРЕЋЕ У ШКОЛУ: Ђаци из овог места на распусту до 16. јануара
Високе износе као аргумент користи и црква, али кад говори о имовини која јој до сад није враћена.
- СПЦ је поднела 1602 захтева који се односе на 1180 објеката и на 70.000 хектара земљишта. Нама је враћено до сада око 30 процената одузете имовине и то је углавном шума, а поступак реституције је још у току - рекао је Павловић.
- СПЦ јесте највећи потражитељ, тј. потражилац најобимније имовине, али исто тако СПЦ је и враћена највећа имовина убедљиво у односу у односу на све оне потражиоце - рекао је, са друге стране, Миле Антић из Мреже за реституцију.
Још једна предност цркве у односу на остале грађане је да одузету имовну може да врати и реституцијом. Ако објекти које потражује више не постоје, може да добије друге у истој вредности, али привилегија у плаћању пореза на имовину који држава потражује и од цркве и од грађана, нема.