PEKING SE OGLASIO POVODOM TUŽNE GODIŠNJICE: "Kineski i srpski narod nikada neće zaboraviti..."
Kineski narod nikada neće zaboraviti NATO bombardovanje ambasade Kine u Jugoslaviji – Alijansu je trebalo sahraniti zajedno sa Hladnim ratom, ali umesto toga ona ostaje instrument hegemonije niza zemalja, saopštila je pres-služba Ministarstva spoljnih poslova Kine za Sputnjik.
- Vojska NATO-a, na čelu sa SAD, pre 23 godine je ozbiljno prekršila odgovarajuće međunarodne konvencije i osnovne norme međunarodnih odnosa, drsko je zaobišla Savet bezbednosti UN i 78 dana bombardovala suverenu državu Jugoslaviju, što je dovelo do pogibije hiljada nevinih civila, uključujući tri kineska novinara - saopšteno je iz Ministarstva.
"SRBIJA JE GARANT MIRA" Pritisci na našu zemlju sve jači i ozbiljniji, ali Vučić ima SAMO JEDNU PORUKU
"VEOMA VAŽAN SIGNAL ZA NAŠU ZEMLJU" Predsednik Vučić objavio novi snimak nakon posete Berlinu (VIDEO)
LAMBREHT ZADOVOLJNA POSETOM SRBIJE: "Nemačka pouzdan partner na putu ka EU, zalažemo se za slobodu, mir i teritorijalni integritet"
Kineska strana poručuje da "ni kineski, ni srpski narod, ni međunarodna zajednica neće zaboraviti varvarski čin agresije NATO-a".
- Pamtiti istoriju, pažljivo čuvati mir i ne dozvoliti da se taj deo istorije ponovi – to je najbolji način da se obeleži ovaj dan. Nadamo se da će se SAD i NATO zaista pokajati za zločine koje su počinili u to vreme, da će potpuno odustati od mentaliteta Hladnog rata, da će prestati da vrše pritisak i prisilu na suverene države, da će ozbiljno shvatiti legitimne zabrinutosti svih država u bezbednosnoj sferi kako bi zaista doprineli miru, dugoročnom poretku i dugoročnoj stabilnosti u Evropi i celom svetu - navodi Ministarstvo spoljnih poslova Kine.
Takođe je konstatovano da je NATO bombardovanje kineske ambasade pre 23 godine ozbiljno naštetilo odnosima SAD i Kine.
- Evo već više od 20 godina NATO, kao proizvod Hladnog rata, ne samo da nije sahranjen u istoriji zajedno sa Hladnim ratom, nego nastavlja da zaoštrava situaciju kao instrument pojedinih zemalja u njihovoj težnji ka hegemoniji, nanoseći ozbiljnu štetu i preteći svetskoj bezbednosti i stabilnosti, kao i međunarodnoj pravdi i nepristrasnosti - ističe Ministarstvo, uz napomenu da se Kina odlučno protivi hegemoniji, politici moći, mentalitetu hladnog rata i "igri sa nultom sumom".
Sedmog maja 1999. godine, tokom bombardovanja Jugoslavije od strane NATO-a, pogođena je i kineska ambasada u Beogradu. Tom prilikom poginulo je troje ljudi, a više od 20 je ranjeno.