ПЕКИНГ СЕ ОГЛАСИО ПОВОДОМ ТУЖНЕ ГОДИШЊИЦЕ: "Кинески и српски народ никада неће заборавити..."
Кинески народ никада неће заборавити НАТО бомбардовање амбасаде Кине у Југославији – Алијансу је требало сахранити заједно са Хладним ратом, али уместо тога она остаје инструмент хегемоније низа земаља, саопштила је прес-служба Министарства спољних послова Кине за Спутњик.
- Војска НАТО-а, на челу са САД, пре 23 године је озбиљно прекршила одговарајуће међународне конвенције и основне норме међународних односа, дрско је заобишла Савет безбедности УН и 78 дана бомбардовала суверену државу Југославију, што је довело до погибије хиљада невиних цивила, укључујући три кинеска новинара - саопштено је из Министарства.
"СРБИЈА ЈЕ ГАРАНТ МИРА" Притисци на нашу земљу све јачи и озбиљнији, али Вучић има САМО ЈЕДНУ ПОРУКУ
"ВЕОМА ВАЖАН СИГНАЛ ЗА НАШУ ЗЕМЉУ" Председник Вучић објавио нови снимак након посете Берлину (ВИДЕО)
ЛАМБРЕХТ ЗАДОВОЉНА ПОСЕТОМ СРБИЈЕ: "Немачка поуздан партнер на путу ка ЕУ, залажемо се за слободу, мир и територијални интегритет"
Кинеска страна поручује да "ни кинески, ни српски народ, ни међународна заједница неће заборавити варварски чин агресије НАТО-а".
- Памтити историју, пажљиво чувати мир и не дозволити да се тај део историје понови – то је најбољи начин да се обележи овај дан. Надамо се да ће се САД и НАТО заиста покајати за злочине које су починили у то време, да ће потпуно одустати од менталитета Хладног рата, да ће престати да врше притисак и присилу на суверене државе, да ће озбиљно схватити легитимне забринутости свих држава у безбедносној сфери како би заиста допринели миру, дугорочном поретку и дугорочној стабилности у Европи и целом свету - наводи Министарство спољних послова Кине.
Такође је констатовано да је НАТО бомбардовање кинеске амбасаде пре 23 године озбиљно наштетило односима САД и Кине.
- Ево већ више од 20 година НАТО, као производ Хладног рата, не само да није сахрањен у историји заједно са Хладним ратом, него наставља да заоштрава ситуацију као инструмент појединих земаља у њиховој тежњи ка хегемонији, наносећи озбиљну штету и претећи светској безбедности и стабилности, као и међународној правди и непристрасности - истиче Министарство, уз напомену да се Кина одлучно противи хегемонији, политици моћи, менталитету хладног рата и "игри са нултом сумом".
Седмог маја 1999. године, током бомбардовања Југославије од стране НАТО-а, погођена је и кинеска амбасада у Београду. Том приликом погинуло је троје људи, а више од 20 је рањено.