Peti oktobar - 24 godine od prekretnice u modernoj istoriji Srbije
Pre 24 godine, velikim demonstracijama u Beogradu 5. oktobra, okončana je vladavina Slobodana Miloševića.
Više stotina hiljada ljudi iz cele Srbije protestovalo je zbog nepriznavanja rezultata predsedničkih izbora.
Demokratska opozicija Srbije (DOS), koalicija 18 opozicionih stranaka, pozvala je građane da se tog 5. oktobra okupe ispred zgrade Savezne skupštine kako bi izrazili nezadovoljstvo rezultatima predsedničkih izbora održanih 24. septembra 2000. godine.
Centralni motiv protesta bila je borba protiv izborne krađe, nakon što je Savezna izborna komisija osporila pobedu kandidata DOS-a, Vojislava Koštunice, i saopštila da su pripreme za drugi krug izbora bile u toku.
Za opoziciju i građane Srbije, to je bio znak da Milošević nije spreman da prizna izborni poraz, uprkos tome što je Koštunica, prema tvrdnjama DOS-a, osvojio 52,54% glasova u prvom krugu.
Ovaj potez režima bio je prekretnica, jer je probudio ogroman talas nezadovoljstva i besa u narodu, koji je do tada godinama trpeo sankcije, inflaciju i ratne sukobe.
Dan kada su građani ustali protiv Miloševićeve vladavine
Od ranih jutarnjih sati, kolone građana iz cele Srbije kretale su se ka Beogradu. Iako su snage policije pokušavale da ih zaustave na regionalnim putevima, mnogi su uspeli da se probiju do prestonice, okupljajući se na ulicama u znak protesta. Atmosfera u Beogradu bila je naelektrisana, a napetost je rasla iz minuta u minut.
Oko 15.35 časova, grupa demonstranata ušla je kroz prozor u zgradu parlamenta.
Ubrzo su izbili sukobi između demonstranata i policije, tokom kojih su se čuli pucnji iz vatrenog oružja i bačen je suzavac u blizini zgrade Radio-televizije Srbije (RTS). Zgrada javnog servisa u Takovskoj ulici je zapaljena, a redovni program je prekinut posle 17 časova.
Jedan od ključnih trenutaka protesta bio je kada su se policajci iz stanice u Ulici Majke Jevrosime pridružili demonstrantima, položivši oružje. Ovaj čin jasno je pokazao da Miloševićev režim gubi kontrolu nad situacijom.
Iščekivanje u noći promena
Dok su hiljade građana slavile pobedu na ulicama Beograda, mnogi su sa strepnjom iščekivali odgovor vojske i Miloševićevih lojalista.
Nažalost, protesti nisu prošli bez žrtava. Aktivistkinja Demokratske stranke Srbije (DSS), Jasmina Jovanović, tragično je nastradala nakon što je nesrećnim slučajem pala pod kamion, dok je Momčilo Stakić iz Krupnja preminuo od posledica srčanog udara. Povređeno je ukupno 65 osoba.
Ipak, u jutarnjim satima 6. oktobra, Slobodan Milošević je konačno priznao izborni poraz. Dva dana kasnije, 7. oktobra, Vojislav Koštunica položio je zakletvu kao novi predsednik Savezne Republike Jugoslavije, čime je zvanično završena era Miloševićeve vladavine.
Simbol narodne borbe
Petooktobarske demonstracije u savremenoj istoriji Srbije smatraju se događajem koji je otvorio put ka demokratiji i političkim reformama.
Ostaće simbol narodne volje za promenama i pobunama protiv autoritarnog režima.