Pljunuo, pa polizao: Brajan Hojt Ji povukao izjavu o "sedenju na dve stolice"
Zamenik pomoćnika državnog sekretara SAD tvrdi da je dao savet, ne ultimatum
Američki specijalac za Balkan, zamenik pomoćnika državnog sekretara SAD Brajan Hojt Ji naprasno je povukao teške reči izrečene nedavno u Beogradu, kada je poručio da Srbija ne može da sedi na dve stolice i zatražio da naša zemlja 'zarati' sa Rusijom, odnosno da prizna lažnu državu Kosovo!
Hojt Ji je na skupu u Vašingtonu objasnio da je poruka koju je uputio na sastanku s predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem bila samo savet, a nikako ultimatum!
Očigledno iznenađen odlučnim stavom našeg državnog vrha i samog Vučića, koji, za razliku od nekih svojih prethodnika, nije pristao na rečnik ucena, Hojt Ji se sada vadi objašnjavajući da se "nesmotreno izrazio".
- Poruka Srbiji da ne sedi na dve stolice je bila savet, a ne ultimatum. Na konferenciji u Beogradu sam, možda nesmotreno, upotrebio srpsku izreku da se ne može sedeti na dve stolice, ali to je bilo u kontekstu saveta Srbiji kako da brže ide ka Evropskoj uniji. To nije bio ultimatum, niti upozorenje - naveo je Ji na skupu o mirovnim procesima na Balkanu u Centru za međunarodne odnose u Vašingtonu.
On je dodao da je tema diskusije u Beogradu bila kako da Srbija napreduje brže ka EU.
- Dao sam nekoliko saveta, uključujući i taj da bi Srbija, kao i druge zemlje koje idu ka EU, trebalo da bude u potpunosti posvećena tome. Članice EU recimo imaju na umu da je Crna Gora uvela sankcije Rusiji, iako se to od nje tehnički nije zahtevalo, kao ni od Srbije. Ali to je jasan signal da je zemlja posvećena EU integracijama. I to je bio moj savet Srbiji, da pokaže da je u potpunosti posvećena... - zaključio je Hojt Ji.
Niko od naših državnih zvaničnika nije se juče oglašavao ovim povodom. Komentarišući promenu retorike Hojta Jia, bivši šef diplomatije Vladislav Jovanović smatra da je on u Beogradu očigledno zastupao tvrd stav američke "duboke države".
- Hojt Ji, po svemu sudeći, nije imao u vidu stavove nove vlasti oličene u predsedniku Donaldu Trampu. Nije predvideo da bi nova administracija mogla da ima drugačiji stav. Nastupio je buldožerski, želeći da prepadne sagovornika i upotrebi rečnik ultimatuma. Njegovi šefovi su mu sigurno skrenuli pažnju da bar delimično popravi štetu, kako Srbiju ne bi potpuno udaljili od Amerike... - objašnjava Jovanović.
Karijerni diplomata Zoran Milivojević kaže da je izjava Hojta Jia u Beogradu bila ishitrena i bez konsultacije sa vrhovima u Vašingtonu.
- Sve ovo pokazuju i reakcije stranaca na izjave Hojta Jia, na primer Brisela, koji se ogradio od njegovih reči. Posle ovakvih reakcija bio je prinuđen da koriguje svoju izjavu. Očigledno je da nije bilo saglasnosti sa Stejt departmentom i Vašingtonom, kao i da njegova izjava nije u interesu Amerike u ovom trenutku... - podvlači Milivojević.
Sa druge strane, potpredsednik Instituta za međunarodnu politiku Dragan Đukanović ocenjuje da je veoma značajno da se stanje objektivno analizira.
- SAD su i dalje predominantne u svetu. Kako bismo ostvarili vlastite interese, moramo sa njima da sarađujemo. Bitno je i da međusobni odnosi budu najbolji mogući i da se prevaziđu loša nasleđa prošlosti. Srbiji je Amerika bitna i za ulazak u EU, te tako treba i shvatiti sugestije Jia - zaključuje Đukanović.