Пљунуо, па полизао: Брајан Хојт Ји повукао изјаву о "седењу на две столице"
Заменик помоћника државног секретара САД тврди да је дао савет, не ултиматум
Амерички специјалац за Балкан, заменик помоћника државног секретара САД Брајан Хојт Ји напрасно је повукао тешке речи изречене недавно у Београду, када је поручио да Србија не може да седи на две столице и затражио да наша земља 'зарати' са Русијом, односно да призна лажну државу Косово!
Хојт Ји је на скупу у Вашингтону објаснио да је порука коју је упутио на састанку с председником Србије Александром Вучићем била само савет, а никако ултиматум!
Очигледно изненађен одлучним ставом нашег државног врха и самог Вучића, који, за разлику од неких својих претходника, није пристао на речник уцена, Хојт Ји се сада вади објашњавајући да се "несмотрено изразио".
- Порука Србији да не седи на две столице је била савет, а не ултиматум. На конференцији у Београду сам, можда несмотрено, употребио српску изреку да се не може седети на две столице, али то је било у контексту савета Србији како да брже иде ка Европској унији. То није био ултиматум, нити упозорење - навео је Ји на скупу о мировним процесима на Балкану у Центру за међународне односе у Вашингтону.
Он је додао да је тема дискусије у Београду била како да Србија напредује брже ка ЕУ.
- Дао сам неколико савета, укључујући и тај да би Србија, као и друге земље које иду ка ЕУ, требало да буде у потпуности посвећена томе. Чланице ЕУ рецимо имају на уму да је Црна Гора увела санкције Русији, иако се то од ње технички није захтевало, као ни од Србије. Али то је јасан сигнал да је земља посвећена ЕУ интеграцијама. И то је био мој савет Србији, да покаже да је у потпуности посвећена... - закључио је Хојт Ји.
Нико од наших државних званичника није се јуче оглашавао овим поводом. Коментаришући промену реторике Хојта Јиа, бивши шеф дипломатије Владислав Јовановић сматра да је он у Београду очигледно заступао тврд став америчке "дубоке државе".
- Хојт Ји, по свему судећи, није имао у виду ставове нове власти оличене у председнику Доналду Трампу. Није предвидео да би нова администрација могла да има другачији став. Наступио је булдожерски, желећи да препадне саговорника и употреби речник ултиматума. Његови шефови су му сигурно скренули пажњу да бар делимично поправи штету, како Србију не би потпуно удаљили од Америке... - објашњава Јовановић.
Каријерни дипломата Зоран Миливојевић каже да је изјава Хојта Јиа у Београду била исхитрена и без консултације са врховима у Вашингтону.
- Све ово показују и реакције странаца на изјаве Хојта Јиа, на пример Брисела, који се оградио од његових речи. После оваквих реакција био је принуђен да коригује своју изјаву. Очигледно је да није било сагласности са Стејт департментом и Вашингтоном, као и да његова изјава није у интересу Америке у овом тренутку... - подвлачи Миливојевић.
Са друге стране, потпредседник Института за међународну политику Драган Ђукановић оцењује да је веома значајно да се стање објективно анализира.
- САД су и даље предоминантне у свету. Како бисмо остварили властите интересе, морамо са њима да сарађујемо. Битно је и да међусобни односи буду најбољи могући и да се превазиђу лоша наслеђа прошлости. Србији је Америка битна и за улазак у ЕУ, те тако треба и схватити сугестије Јиа - закључује Ђукановић.