POBUNJENICI NAORUŽANI DO ZUBA: Evo šta se dešavalo sa SRPSKIM VOJNICIMA u Centralnoafričkoj Republici
U akciji ranjeno 11 mirovnjaka i oko 20 civila i pobunjenika
Do sukoba sa pobunjenicima u Centralnoafričkoj Republici došlo je zato što su to tražili lokalni stanovnici, navode iz mirovne misije UN (MINUSCA). Među mirovnjacima u Centralnoafričkoj Republici ima i Srba, angažovanih uglavnom u sastavu srpske vojne bolnice na medicinskom zbrinjavanju snaga UN.
Pročitajte i:
Agencija Rojters ističe da je najmanje jedan civil stradao, a da je tokom napada povređeno više civila, mirovnjaka i pripadnika pobunjenika.
- Spavali smo i oko 2.15 ujutru smo čuli snažnu pucnjavu i svetla od oružja. Onda smo ujutru videli mirovne snage UN i centralnoafričku vojsku u ulici. Otišli su, ne znamo šta se zaista dogodilo - kaže jedan od stanovnika naselja PK5.
Portparol mirovne misije UN u Centralnoafričkoj republici (MINUSCA) Herv Verhosel izjavio je da je u akciji ranjeno 11 mirovnjaka i "oko 20 civila i pobunjenika". Osim toga, on je istakao da je uhapšeno osam ljudi.
U odvojenom saopštenju iz mirovne misije navodi se da su stanovnici naselja PK5 više puta od mirovnjaka tražili da "reaguju protiv naoružanih grupa odgovornih za napade na civile".
- Kriminalne grupe su imale mogućnost da se dobrovoljno predaju. Nažalost, njihovi lideri su tu mogućnost odbacili - navodi se u saopštenju.
Oni ističu da je u racijama uhapšeno više ljudi, kao i da su zaplenjeni oružje, municija i droga: "Zajednička operacija će biti nastavljena dok kriminalne grupe iz PK5 ne budu rasformirane".
Centralnoafrička Republika nalazi se popriličnom haosu od 2013. godine kada su muslimanski pobunjenici svrgnuli predsednika Fransou Bozizea, što je izazvalo niz ubistva iz osvete "antibalaka" naoružanih grupa koje uglavnom čine hrišćani.
Inače, naoružane muslimanske grupe iz PK5 tvrde da su formirane da bi štitili muslimanske civile od etničkog čišćenja.
Ministar Vulin izjavio je da su svi srpski mirovnjaci dobro i da nisu povređeni - "svi srpski vojnici su dobro nakon sukoba sa pobunjenicima”.
- U Centralnoafričkoj Republici, u rejonu glavnog grada Bangija, došlo je do sukoba između trupa Ujedinjenih nacija i pobunjeničkih grupacija. Povređeno je deset pripadnika Ujedinjenih nacija i nijedan od njih nije pripadnik naše mirovne misije - rekao je Vulin, a saopštilo Ministarstvo odbrane.
Multinacionalna operacija UN u Centralnoafričkoj Republici (MINUSCA) postoji na osnovu Rezolucije 2149 Saveta bezbednosti UN, a sa operativnim radom počela je 15. septembra 2014. godine.
Srpska vojna bolnica u Centralnoafričkoj Republici angažovana je od 11. decembra 2014. godine i tamo je trenutno sedma rotacija.
U misiji MINUSCA, osim pripadnika Srpske vojne bolnice nivoa 2, Vojska Srbija angažovala je pukovnika Branka Mišića na poziciji zamenika komandanta sektora Zapad i po dvojicu vojnih posmatrača i štabnih oficira, ukupno 75 osoba.
U kontingentu koji čine vojna bolnica nivoa 2, komanda i jedinica za logističku podršku, nalazi se oficiri, podoficiri, profesionalna vojnici i civilna lice.