POHVALA SRBIJI OD EVROPSKOG PARLAMENTA: Očigledan napredak na putu ka EU
BRISEL - Poslanici Spoljnopolitičkog odbora Evropskog parlamenta danas su konstatovali očigledan napredak Srbije na putu ka Evropskoj uniji.
Istovremeno poručili su Beogradu da još mora da se radi na pitanjima vladavine prava, borbe protiv korupcije, stanja u medijima, saradnji u regionu i usklađivanju spoljne politike sa politikom EU. Tokom debate o kompromisnim amandmanima izvestilac za Srbiji Dejvid Meklaister podsetio je da je na nacrt izveštaja o Srbiji dobio 325 amandamna i da ih se najviše odnosilo na pitanje prva manjina, regionalnu saradnju, kao i stanje u medijima i pravosuđu u Srbiji.
RUSKO NJET ODJEKNULO UN-om: Članice saveta bezbednosti iznele stav o Kosovu, ali...
Mekalister kaže da je dopunjeni tekst izveštaja o Srbiji izbalansiran i precizan.
"Na kraju smo se dogovorili oko 18 kompromisnih amandmana. većina nas se složila da je važno da ohrabrimo Srbiju da ostane na putu ka EU, da istovremeno razgovaramo o prostoru za poboljšanje u politici zemlje u različitim oblastima", rekao je Mekalister.
PREDSTAVNIK UN ZA KIM: Niz prethodnih događaja gura u nestabilnost, ipak dobri odnosi su neophodni
Predsednik Parlamentarnog odbora za saradnju sa Srbijiom Edvard Kukan ocenio je izveštaj o Srbiji kao "izbalansiran i realistično optimističan".
Kukan ja naglasio da je bitno staviti fokus na postignuća Srbije i pozvao da se "bilateralni amandmani" svedu na najmanju moguću meru. Među takozvanim "bilateralnim amandmanima" najviše je bilo amandmana hrvatskih poslanika koji su činili gotovo jednu četvrtinu ukupno podnetih primedbi. U kompromisnom tekstu izveštaja o Srbiji, oni su u najvećem broju koncentrisani u deo teksta koji se odnosi na pitanje prava manjina u Srbiji i regionalnu saradnju.
SAVET BEZBEDNOSTI UN: Završena sednica o Kosovu
Predstavnica hrvatskih poslanika u EP Dubravka Šujica smatra da su kompromisni amandmani "obuhvatili ono što je traženo" i da tekst izvešataja o Srbiji predstavlja "realnu, ali optimističnu situaciju sa Srbijom". Ona je kao osnovna pitanja na kojima bi EP trebalo da inistira kada se radim o evropskom putu Srbije navela usklađivanje spoljenpolitike, dijalog Beograda i Prištine kao i rad na bilateralnim odnosima Srbije sa susedima, konkretno po pitanju granica i sudbine nestalih tokom sukoba na teritoriji bivše Jugoslavije.