ПОХВАЛА СРБИЈИ ОД ЕВРОПСКОГ ПАРЛАМЕНТА: Очигледан напредак на путу ка ЕУ
БРИСЕЛ - Посланици Спољнополитичког одбора Европског парламента данас су констатовали очигледан напредак Србије на путу ка Европској унији.
Истовремено поручили су Београду да још мора да се ради на питањима владавине права, борбе против корупције, стања у медијима, сарадњи у региону и усклађивању спољне политике са политиком ЕУ. Током дебате о компромисним амандманима известилац за Србији Дејвид Меклаистер подсетио је да је на нацрт извештаја о Србији добио 325 амандамна и да их се највише односило на питање прва мањина, регионалну сарадњу, као и стање у медијима и правосуђу у Србији.
РУСКО ЊЕТ ОДЈЕКНУЛО УН-ом: Чланице савета безбедности изнеле став о Косову, али...
Мекалистер каже да је допуњени текст извештаја о Србији избалансиран и прецизан.
"На крају смо се договорили око 18 компромисних амандмана. већина нас се сложила да је важно да охрабримо Србију да остане на путу ка ЕУ, да истовремено разговарамо о простору за побољшање у политици земље у различитим областима", рекао је Мекалистер.
ПРЕДСТАВНИК УН ЗА КИМ: Низ претходних догађаја гура у нестабилност, ипак добри односи су неопходни
Председник Парламентарног одбора за сарадњу са Србијиом Едвард Кукан оценио је извештај о Србији као "избалансиран и реалистично оптимистичан".
Кукан ја нагласио да је битно ставити фокус на постигнућа Србије и позвао да се "билатерални амандмани" сведу на најмању могућу меру. Међу такозваним "билатералним амандманима" највише је било амандмана хрватских посланика који су чинили готово једну четвртину укупно поднетих примедби. У компромисном тексту извештаја о Србији, они су у највећем броју концентрисани у део текста који се односи на питање права мањина у Србији и регионалну сарадњу.
САВЕТ БЕЗБЕДНОСТИ УН: Завршена седница о Косову
Представница хрватских посланика у ЕП Дубравка Шујица сматра да су компромисни амандмани "обухватили оно што је тражено" и да текст извешатаја о Србији представља "реалну, али оптимистичну ситуацију са Србијом". Она је као основна питања на којима би ЕП требало да инистира када се радим о европском путу Србије навела усклађивање спољенполитике, дијалог Београда и Приштине као и рад на билатералним односима Србије са суседима, конкретно по питању граница и судбине несталих током сукоба на територији бивше Југославије.